SEYDİŞEHİR'DE IATENS'19  ULUSLARARASI ALÜMİNYUM KONFERANSI

23f19de1 9ea0 4fbd 8a3a f297b2025927Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi ve ETİ A.Ş işbirliği ile düzenlenen IATENUS’19 Uluslarası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansı başladı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi konferans salonunda düzenlene programa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ETİ A.Ş Genel Müdürü Mehmet Arkan, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Gürü, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman katıldı. Bunun yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyeleri başta olmak üzere, ETİ A.Ş’den ve Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyen ve bilim adamı katılırken Fransa, Bangladeş, Polonya, Romanya, Malezya gibi ülkelerin önemli akademisyenleri katıldı.

Seydişehir’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve önemli bir konferansa ev sahipliği yaptıklarını kaydeden Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan; “Türkiye’de boksit ilk kez ilçemizde bulundu. ETİ A.Ş gibi önemli bir alüminyum fabrikası ilçemizde bulunuyor. Bizde elimizden geldiğince birbirinden değerli akademisyen ve bilim adamını bir araya getirdik. Böyle önemli bir programa maddi, manevi katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Dünyada yer kabuğunda yüzde 8 demirden sonra ikinci sırada yüzde 5 alüminyum yer aldığını belirten Prof. Dr. Metin Gürü;"Son yıllarda ince levha üretimi ile gıda sektöründe önemli yer tutuyor. Metaller içinde en fazla kullanılan demir ve bakırdır. Şu anda alüminyum bakırın önüne geçmiştir. Günlük hayatımızda da alüminyum kullanımında büyük artış yaşanmaktadır. Alüminyum alaşımlarının geliştirilmesiyle taşıtın yüzde 20’si, elektriğin yüzde 15’i ambalajlamanın yüzde 10’u alüminyumdan oluşmaktadır. Artık araçlarda hafiflik ve hız çok önemli durumdadır. Bu nedenle alüminyumun araçlarda kullanımı da çok önem arz etmektedir. Önce metal çağıydı şimdi kompozit çağı oldu. Bu çağda alüminyum metali en önemli metallerden birisidir "dedi.

Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan bu tür toplantıların çok önemli olduğunu akademik çalışmaların maddeyi tanımaya ve insanlığa katkı sunmada faydalı olacağını belirtti.

Günümüz şartlarında en önemli şeylerden birisinin alüminyum olduğunu belirterek bu anlamda düzenlenen programların değerli olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Seydişehir’de her şey 1960’lı yıllarda o dönemde Keçili ismi olan, bugünde Madenli ismini taşıyan mahallemizde yaşayan keçi çobanlığı yapan Mümin dedemizin boksit madenini bulmasıyla başlar. 1969 yıllarında fabrikanın temelleri atılır ve fabrika işlemeye başladığı zaman Seydişehir’de çıkarılan boksit alüminyum madeni Türkiye’nin ve dünyanın gündemine girmiş olur.O dönemde Türkiye'nin yüzde 25'ini karşıladığı bu dönemde ise yüzde 10'unu karşılayan tek Alüminyum Fabrikası olan bir fabrikamız ilçemizde mevcut.  Bugün uzay sanayisinde, savunma sanayisinde, bindiğimiz otomobillerden, evde kullandığımız tüm eşyalara varana kadar alüminyum madeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 21. yüzyılın en önemli hatta tek önemli metali diyebileceğimiz bir noktaya gelmiştir. Bu yüzden üzerinde konuşulması, konferanslar yapılması ve çalışılması gereken bir maden türüdür. İlçemizde ilk defa uluslararası bir program bu şekilde dizayn edilmiş ve bugün uygulanmaya başlamıştır. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seydişehir açısından önemli bir kazanım en önemlisi sevgili gençler bu programdan  sonuç çıkararak, bilimsel anlamda ilerlemeye  devam etmek olacaktır. Konferansın hazırlanmasında emeği geçen Kaymakamlığımıza Dekanımıza, Rektörlüğümüze ve Eti Alüminyum A.Ş.’ ye çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyor hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Alüminyumun, Seydişehir’in sadece ekonomisine değil sosyo – kültürel yapısına da önemli katkılar sağladığını belirten Kaymakam Aydın Erdoğan; “Bugün ilçemiz adına çok önemli bilimsel bir çalışmaya ev sahipliği yapıyoruz. Alüminyumun kalbi olan ilçemizde, olması gereken ancak şu ana kadar olmamış bir eksikliği çok değerli Dekanımız görmüş ve bu konuda bilimsel bir çalışmanın gerekliliğini hissetmiş. Bizler de maddi ve manevi desteği kendisine verdik. İlçemiz için büyük bir adım, büyük bir çalışma. Umarım ki bu çalışma, bundan sonra alüminyum üzerine yapılacak çalışmaları da tetikleyecektir. Alüminyum ilçemiz açısından sadece bir metal değil, ilçemizin bugünkü halini almasında, sosyal yapısında, ekonomik yapısında, hatta siyasi ve kültürel yapısının oluşmasında çok önemli bir malzeme. Bu manada alüminyum bizim için bir ekonomik değeri olan bir metal değil, çok önemli bir değer. Ancak bilimsel yönü biraz eksikti. Dekanlığımızın ve Üniversitemizin bu tür bilimsel çalışmalar yaparak bu açığı da kapatmasıyla, çok ciddi mesafeler alınacağını ümit ediyoruz. Bu konferansın ilçemize hem maddi hem de manevi anlamda çok ciddi katkılarının olmasını ve Bundan sonra ki çalışmalara da rehberlik yapmasını temenni ediyoruz. Konferansın hazırlanmasında emeği geçen Belediye Başkanımıza, Dekanımıza, Rektörlüğümüze ve Eti Alüminyum A.Ş.’ ye çok teşekkür ediyor, tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinde gerçekleştirilen IATENUS’19 Uluslarası Alüminyum Temalı Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferansının 4-6 Ekim  tarihleri arasında devam edeceği kaydedildi.

kaymakamlikmilliegitimkomekhastanekonyabb

İçeriklerde Ara
Arama - Kategoriler
Arama - İletişim
Arama - İçerik
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Go to top