BAŞKAN TUTAL” SEYDİŞEHİR BİRLİK VE BERABERLİK NOKTASINDA EN İSTİKRARLI YILLARINI YAŞIYOR”

DSC 02651997 yılında kurulan, ilçede haftalık olarak yayınlanan Seydişehir Toroslar Gazetesi'nin kültür eki olarak yayınlanan Küpenin İncisi Seydişehir Dergisi'nin 13.sayısı buluşma programı yapıldı.

Adile Baysal Kültür Sanatevinde düzenlenen kutlama programına, Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya Gıda ve Tarım Üni. Müh. Mim. Fak. Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Arslan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yrd. Doç. Şerafettin Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Hüseyin Acır, STK Başkanları, Yazarlar, Sanatçılar Kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, işadamları ve basın mensupları katıldı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Küpenin İncisi Seydişehir Dergisi'nin İmtiyaz Sahibi Ali Saylam açılış konuşmasında, Seydişehir’in kültürel varlığını ortaya çıkarıp sonraki tarihlere taşımanın önemini vurguladı.

Seydişehir ekonomisinin gelişmekte olduğu kaydeden Saylam, ilçede yapılması planlanan yatırımlar, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit;’’Ben dışarıdan biri olarak Seydişehir’in çok güzel bir memleket olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. İnşallah bu toplantıya benzer toplantılar çok sayıda olur. “diyerek. Seydişehir’e hayırsever Mehmet Göç’ün yaptıracak olduğu yeni kütüphanenin müjdesini verdi.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal “Seydişehir’de birlik ve beraberlik noktasında en istikrarlı ve uyumlu yılların yaşanıyor. Kuğulu projemiz Seydişehir’e sadece turizm anlamında değil, ekonomik anlamda katma değer kazandıracak bir proje. Seydişehir’de ekonomik anlamda güzel gelişmeler oluyor. Tünellerimizin çalışmaları başladı. Sosyal kültürel anlamda kültür merkezi, hanımlar lokali inşaatlarımız devam ediyor. Seydişehir’in sıkıntılarını, çözüm yollarını birlikte konuşalım. Biz bu noktada gereken her türlü konuda çalışmaya hazırız. Sayın Mustafa Şahin hocama teşekkür ediyorum. Seydişehir sevdalısı. Seydişehir’e bazı şeylerin yapılmasında katkısı ve görüşmelerimiz oldu. Fizik tedavi merkezimizin açılması konusu daha önce konuşmuştuk. Hocamız istediği zaman kendisine buradan arsa mekan tahsis edeceğiz. Ali Saylam bey’in daha önce söylediği gibi ekonomik refah kazandırılması noktasında bizim adayken iddialı projelerimizden birisi olan kuğulu projesiydi ve bu proje resmiyet kazandı. Şuanda KOP kanalıyla projeyi tamamladık. Projesi de tamamlandı ihalesi yapıldı. Bir mani olmazsa önümüzdeki yıl gölet kısmını tamamlanmış olacak. Ben burada huzurlarınızda Sayın Kaymakamımıza teşekkür ediyorum.  Beraberce sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Bürokrasi kolay değil. Türkiye ciddi badirelerden geçiyor hepinizin bildiği. Bundan dolayı bürokrasinin işleyişinde de bir yavaşlık var. Marangozlar sanayi ihalesi de tamamlandıktan sonra Kuğulu projesi Seydişehir’in turizmine ekonomik katkı sağlayacak ve refah seviyesini artıracak bir proje”dedi.

 İstanbul’a giderek Mehmet Cengiz’le görüştüklerini kaydeden Başkan Tutal “ En son gelinen nokta ben doğalgazı getiririm. İşadamlarınız yatırım yapacaklarsa inşaatlarına başlasınlar onlar fabrikalarını tamamlayıp düğmeye basmadan biz doğalgazı getirmiş olacağız bu söylediğim bir kanun demişti. Özellikle de Alüminyum ile ilgilenen sanayicilerimize. Bu müjdeyi vermek istiyorum.”dedi.

 Tutal “Seydişehir’in termal dinamiği var. Seydişehir belediyesinin başlatmış olduğu ben bizden önceki arkadaşlara teşekkür ediyorum oranın satın alınmaları küçük de alan olsa güzel bir şey. 118 metrelik bir kuyu açılmış kuyu çok uzun açılamamış maalesef ama orada termal suyun belirlenmiş olması güzel bişey. 43 derece sıcaklıkta bir su bulunmuş. Biz şuan 2. Ve 3.kuyuları açıyoruz. İkinci kuyu 8 metreye yaklaştı amacımız 50 derecinin üzerinde bir su yakalamak. Özellikle termal seracılık termal otelcilikten daha fazla getiri olan bir yatırım. Yatırım yapacak olan işadamlarımıza 50 derecinin üzerinde bir su bulabilmek. Ruhsatı alınan ve şuanda açacağımız yerlerde fabrikanın yerleri maalesef. Seydişehir Belediyesine biz geldiğimiz günden beri bu mesele ile ilgileniyoruz. İnşaata başlasak bile 1metrekarelik bir alanı yok. Uğraştığımız bir mesele vardı gitmeden önce sözleşmesini imzaladık. Karşı bölgede 365 bin metrekarelik bir alan vardı. Oranın Türkiye’de birkaç belediyenin çözebildiği bir sorunu vardı çözdük. İnşallah çalışmalarımız hız kazanacak “şeklinde konuştu,

Memlekete gelmenin fabrika ayarlarına dönmek gibi bir şey olduğunu kaydeden Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin “Nasıl bir telefonu, bilgisayarı kapatıp açınca performansı değişiyorsa benim içinde Seydişehir’e gelmek bütün performansımı değiştiriyor. Ağrılarımı hissetmiyorum kafa ağrılarımı hissetmiyorum.10 yaşında ki Mahmut Esad ortaokuluna geldiğim gün aklıma geliyor” dedi.

Güncel olaylarla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Şahin “Bizi Anadolu coğrafyasına hapsettiler. O dönemin konjektürel şartları Hint Müslümanlarının İngiltere ye karşı ayaklanması Anadolu terk etmesine sebep oldu. Yunanistan’ı Türkiye’nin başına bela ederek dönemin padişahını gemiyle alıp gittiler. Bunuda ilerleyen 100 yıllık bir sürece yaymışlardı. Lozanıda bunun için yapmışlardı. Bizi geçici olarak rahat bırakmışlardı ama bu dönem tekrar o hesapların tamamlanmamış hesapların görülmeye çalışıldığı dönemdir. Bu yüzden tek başına hükümet istemiyorlar. Hem iktidarın hemde muhalefetin içine sızmaya çalışıyorlar.”diyerek halkı birlik beraberliğe davet etti.

Selçuk Üniversitesi’nin Türkiye’nin 2. Büyük Üniversitesi olduğunu bu yıl 95 bin -96 Bin öğrenci beklediklerini kaydeden Rektör Şahin, en kalabalık 1. Üniversite İstanbul Üniversitesi 2. Üniversitesi’nin Konya Selçuk Üniversitesi olduğunu belirtti.  

Program sonunda katılımcılar Seydişehir’e yapılabilecekler hakkında fikir ve görüş alışverişinde bulunurken hatıra fotoğrafı çekildi.

Son Düzenlenme Cumartesi, 24 Eylül 2016 17:27

Yorum eklemek için giriş yapın