Kültürel

Kültürel (168)

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANISINA HELVA DAĞITILDI 1Seydişehir Belediyesi, Birinci Dünya Savaşı'nda Doğu cephesinde şehit düşen Sarıkamış kahramanlarının anısına Cuma namazı çıkışı Seyidharun ve Muallimhane Camilerinde helva dağıttı.

105 yıl önce, Birinci Dünya Savaşı yıllarında düzenlenen Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşen binlerce Mehmetçiğin anısına Seydişehir Belediyesi cami cemaatine helva ikramında bulundu.

Sarıkamış şehitleri huzurunda, bütün şehitlere, gazilere şükran ve minnet duygularını dile getiren Belediye Başkanı Belediye Başkanı Mehmet Tutal; "1877'de kaybedilen 93 Harbi'yle Osmanlı İmparatorluğu vatan toprağı Kars, Ardahan ve Artvin'i Ruslara bırakmak durumunda kalmıştır. 1914'te bu toprakları geri almak için başlatılan Sarıkamış Harekatı, iyi başlamasına rağmen binlerce Mehmetçik şehit düşmüştür. Bizlerde bu mücadelenin kutsallığı ve kahraman askerlerimizin cesareti ile bu fedakârlığın bilincinde olarak, şehit ve gazilerimizin izinde birlik ve beraberlik içerisinde vatan için her koşulda çalışmaya devam ediyoruz.

Bu vesileyle başta Sarıkamış'ta ve yurdun her köşesinde kahramanlık örneği göstererek adını tarihe yazdıran tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyor şükran ve minnetle anıyorum" dedi

 

 

IMG 2106Belediye Başkanı Mehmet Tutal, askere gidecek olan 99/4  tertip Mehmetçiklerle  yemekte bir araya geldi.

Başkan Tutal, birliğine teslim olmaya hazırlanan asker adaylarına üzerinde "Vatan Size Minnettar" yazan kutularda Türk Bayrağı ve Kuran-ı Kerim hediye etti.

Seydişehir Belediyesi Adile Baysal Kültür Evinde düzenlenen programa Kaymakam Aydın Erdoğan, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Salih Yahya Koca, İlçe Emniyet Müdür Vekili Kasım Özdemir ve Mehmetçik adayları katıldı.

Allah sizin gibi genç yiğitlerin sayısını ülkemizde ve ilçemizde artırsın diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Mehmet Tutal; bir devletin daim olması , devam edebilmesi için o devleti oluşturan etkenler vardır.  Milletin malının, canının, namusunun emin olması için güçlü bir ordusunun olması gerekir. Bizim genlerimizden gelen bir duygu, bir kahramanlık var. Ölürsek şehit, kalırsak gazi olma duygusu ile yaradılışımızda olan kahramanlık duygularımızın pekişmesi sonucu biz yedi düvele değil, tüm dünya ya meydan okuyabilmiş ataların torunlarıyız. Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşında , Yemende biz bunu yaptık. 15 Temmuz 'da siz gibi yiğitler Bugün elhamdülillah dünyanın her yerinde biz rahat bir şekilde hareket ediyoruz. Yürek olmadan bilek olmadan, ne kadar modern silah sahibi olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun başarı elde edilebilmesi mümkün değil.Silahla yüreğin, silahla bileğin bütünleşmesi gerekir. Şükür ki bu sizin gibi gençlerimizde ve milletimizde mevcut" dedi.

Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir askere uğurlama şekli yok. Eğlenerek ve gülerek adeta düğün havası içerinde evlatlarını askere gönderen bir başka millet yok  diyen Başkan Tutal; bu duygu ve düşüncelerle hareket ettiğimiz sürece kimse bizim bileğimizi bükemez ve bu topraklardan bir adım içeri giremez.Bu duygu ve düşüncelerle güle güle gitmenizi ,görevinizi tamamladıktan  sonra, sıhhatli bir şekilde ailenize kavuşmanızı temenni ediyorum "şeklinde konuştu.

Görev yaptığınız yerde Türkiye'nin dört bir yanında gelen farklı kardeşlerinizle tanışacaksınız diyen Kaymakam Aydın Erdoğan; sahip olduğunuz nimetleri , güzellikleri annenizi, babanızı özleyeceksiniz. Ama bu süreç sizi olgunlaştıracak. Biz bu coğrafya ya geldiğimiz günden bu yana sürekli mücadele ettik. Bulunduğumuz coğrafya sıkıntılı ve bu sıkıntılarla baş edebilmek için güçlü bir orduya, ekonomiye ve teknolojiye ihtiyacımız var. Güçlü bir ordumuz var, inanıyorum ki sizlerle birlikte bir kat daha güç kazanacak. Gideceğiz kıtalarda kolaylıklar diliyorum,ayağınıza taş değmesin sağ gidin salim gelin. Ben Başkanımıza  bu güzel ortamda bizi bir araya getirdiği için, devlet millet kaynaşmasını sağladığı için, kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum" dedi.

İlçe Jandarma komutanı Yahya Koca ise bir selamlama konuşması yaprak 99/4 tertip Mehmetçiklere hayırlı teskereler diledi.

Başkan Tutal ve programa katılanlar ile  daha sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

BAŞKAN TUTAL OKUL MÜDÜRLERİ ZİYARET 1Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal'dan Okul Müdürlerine hayırlı olsun ziyareti.

Belediye Başkanı Tutal, Gazi Ortaokulu, Seyidharun Anadolu Lisesi, Mahmut Esat Ortaokulu, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Leman Parıltı Kız Meslek Lisesi müdürlüklerine atanan okul müdürlerini ziyaret etti.

Belediye olarak her zaman okulların ve öğrencilerin yanında olduklarını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; eğitim camiasından geldim.Okullarımızın sıkıntıları ve sorunlarınızı biliyorum. Seydişehir Belediyesi olarak sizlere, her türlü desteği vermeye hazırız. Eğitim öğretim yılınız ve yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Okul Müdürleri ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek Belediye Başkanı Tutal'a  teşekkür etti.

IMG 8887Belediye Başkanı Mehmet Tutal, askere gidecek olan 99/4  tertip gençlerle yemekte bir araya geldi.

Başkan Tutal, birliğine teslim olmaya hazırlanan asker adaylarına üzerinde "Vatan Size Minnettar" yazan kutularda Türk Bayrağı ve Kuran-ı Kerim hediye etti.

Adile Baysal Kültür Evinde düzenlenen programa Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Salih Yahya Koca, İlçe Emniyet Müdür Vekili Kasım Özdemir, AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay ve Mehmetçikler katıldı.

Allah sizin gibi genç yiğitlerin sayısını ülkemizde ve ilçemizde artırsın diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Mehmet Tutal; Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir askere uğurlama şekli yok. Eğlenerek ve gülerek adeta düğün havası içerinde evlatlarını askere gönderen bir başka millet yoktur. Bu bizim milletimizin asaletimizden kaynaklanan bir durum. Bazı görevler gönüllülük esasına göre yapılır. Bu gönüllülük hali hala artarak devam ediyor. Bu milli mücadele ruhu devam ettiği sürece; ne batısı, ne Amerika'sı, ne onların uşağı olan PKK'sı, PYD'si bu millete diz çöktüremez ve diş  geçiremez. Başımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği ve iradesi ile Afrin'e girdik. El-Bab'da destan yazdık.Asker millet doğma, asker millet olma özelliğimizi burada da gösterdik.Dünyaya rağmen Amerika'ya rağmen, İsrail'e rağmen tüm güçlere rağmen Başkomutanın liderliğinde bizim kahraman yiğitlerimiz dokuz günde terör örgütlerini param parça ettiler" dedi.

Başkan Tutal; "Ülkesi için, vatanı için, bayrağı için, namusu için, şerefi için, ezan için her türlü fedakarlığı yapan, canını bile bu uğurda feda eden ve feda etmeye göze alan kardeşlerimiz, vatandaşlarımız ,halkımız olduğu müddetçe Allah'ın izniyle Türk milletinin sırtı yere gelmeyecektir. Bu olaylar gösterdi ki; Türk milleti, gerçekten Aziz bir millettir.

Bizim kutsal olan iki değerimiz vardır. Biri altında gölgelenebileceğimiz bayrağımız diğeri de hayatımıza rehber olan kitabımız Kuran'dır. Bunun için biz size iki hediye hazırladık. Gençler Allah ayağınıza taş değdirmesin. Güle oynaya nasıl gidiyorsanız, aynı duygularla tekrar kendi vatanınıza memleketinize, anne, babalarınıza geriye dönebilmeyi rabbim nasip etsin.Bu kutsal görevinizi Allah kabul etsin, yolunuz ve bahtınız açık olsun arkadaşlar" şeklinde konuştu.

İlçe Jandarma komutanı Yahya Koca ve İlçe Emniyet Müdür Vekili de bir selamlama konuşması yaprak 99/4 tertip Mehmetçiklere hayırlı teskereler diledi.

Başkan Tutal ve programa katılanlar ile  daha sonra günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ İZMİR KONYA TANITIM GÜNLERİNDE 3İZFAR Organizasyon’un, Konyalılar Federasyonu ve Karşıyaka Belediyesi desteğiyle düzenlediği Bostanlı Konya Günleri, 18 ve 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Bostanlı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen  programda Konya yöresinin kültürü, yemekleri, ürünleri tanıtıldı.

İzmir’de yaşayan en büyük hemşehri gruplarından olan Konyalılar, Karşıyaka ilçesinde düzenlenen Konya İl Tanıtım Günleri’nde buluştu.Konyalılar Federasyonu tarafından Karşıyaka Bostanlı Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenen etkinliğe İzmir ve çevre illerden binlerce kişi katıldı.

 Tanıtım günlerine, Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, AK Parti İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Necip Kalkan, Kerem Ali Sürekli, AK Parti İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, Kızılay Ege Bölge Müdürü Gökay Gök, üst düzey yargı mensupları ile çeşitli hemşehri federasyonları yöneticilerini de ağırladı.

Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte, Konya kaşık ekibi ve semazenler sahne aldı. Seydişehir Belediyesi’ninde stand açtığı tanıtım günlerinde Seydişehir Leblebisi,kültürel yayınları ve Seydişehir’i  tanıtan tanıtım filmiyle fuara damga vurdu.

Seydişehir belediye personelinin yer aldığı sıcacık leblebinin tadına bakan, kültür yayınlarından alan ziyaretçiler Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a çalışmalarında kolaylık diledi.

18 Ekim tarihinde açılan fuar, 21 Ekim Pazartesi günü sona erecek.

 

6dd92a1a 9f66 478e 92bd 7d1683d1735fKonya Büyükşehir Belediyesi ve Seydişehir Belediyesi tarafından düzenlenen lise öğrencilerin katıldığı Gençlik Kampı sona erdi.

Gençlik kampı" etkinliğinin son gecesinde kamp ateşi yakıldı. Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Beyşehir'de gerçekleştirilen öğrencilerin katıldığı gençlik kampının son gününde öğrencilerle kamp ateşi yaktı.
Değerler eğitimi konusunda bilgi verilen öğrenciler kampta birçok aktivite ve eğitime katılırken kamp süresince kampçılık ilkeleri, doğada yön bulma, ip ve düğüm atma, güvenli yaşam kültürü, kardeşlik gibi eğitimler verildi.
Sportif faaliyetlerin yanında soysal ve kültürel etkinliklerinde yer aldığı kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;”her yıl lise öğrencilerimizi gençlik kamplarına götürüyoruz. Öğrencilerimiz burada değerler eğitimi başta olmak üzere birçok aktivite gerçekleştiriyor. Bu tür aktiviteler gençlerimiz arasında birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunu geliştiriyor. Gençlik kampımızın gerçekleştirilmesinde desteklerini esirgemeyen Konya Büyükşehir Belediyemize destek ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum”dedi.

yayla şenlikleri 1Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, her yıl geleneksel olarak yapılan yayla şenliklerine katıldı.

Akçalar, Dikilitaş, Ketenli ve Tepecik Mahallelerinde yapılan yayla şenliklerinde dernek başkanları ve vatandaşlarla biraraya gelen Başkan Tutal, şenliklerinin birlik ve beraberliğe vesile olduğunu kaydetti.

Seydişehir’e bağlı kırsal mahallelerde düzenlenen yayla şenliklerine AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun,Keçiören eski Belediye Başkanı Mustafa Ak, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti ilçe Başkanı Kemalettin Atalay, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal; kırsal bölgelerde ciddi anlamda göçler başladı. Gerek uzak illere, gerek Konya'ya göçler var. Bu yayla şenlikleri memleketten ayrılan kardeşlerimizin birbirleriyle kaynaşması ve buluşması için bir vesiledir" dedi.

Belediye olarak ellerinden geldiğince kırsal mahallelerle birlikte hareket ettiklerini belirten Başkan Tutal;" Bu yaylalar ve köyler bizim doğduğumuz yerlerdir. Sizlerin güler yüzlerini görmek, samimi davranışlarınızı gözlemlemek bizlere huzur ve mutluluk veriyor. Yayla şenlikleri yıllardır yapılıyor. İnsanlarımız , kadınlarımız, çocuklarımız güle oynaya bir arada bulunuyorlar. Şenliklerde hemşehrilerimiz ile birlikte bayram coşkusu yaşıyoruz.

Biz kendi içimizde birlik, beraberlik ve kardeşliği sağladığımız zaman aynı durum İslam Coğrafyasına da yayılacaktır. Bunun için özellikle bu dönemde biz ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olursak, dünyada o kadar huzur içerisinde olacaktır. Bu dayanışmalarımız güzel ve bu güzelliği devam ettirmemiz gerekiyor.Bu ortamları yaşayabilmek gerçekten şükretmeyi gerektirir. Çevremize ve dünyaya baktığımız zaman insanlar malından, canından, namusundan güvenden uzak bir ortamda. Şükürler olsun ülkemiz selamet içinde,sulh içerisinde, huzur içerisinde. Bu ülkenin sıkıntılara girmeden yoluna devam etmesini sağlayan bizim aklı selim büyüklerimiz,Cumhurbaşkanımız ve uyumlu çalışan bir Hükümetimiz var. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle memleketin birliği beraberliği için dualarımı saygı ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Akçalar, Dikilitaş, Ketenli ve Tepecik Mahallelerindeki vatandaşlar Başkan Tutal'a mahallelerine yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Kırsal mahallelerde düzenlenen yayla şenliklerinde Belediye Başkanı Mehmet Tutal tarafından şenliğe katılan vatandaşlara ve çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

KADESTER MAHNUD EFENDİ ANMA 3Tapu Kadastronun kurucusu, âlim, müderris, devlet adamı, Defter-i Hakani Nazırı Milletvekili Mahmud Esad Efendi ölümünün102.yılında memleketi olan Seydişehir’de düzenlenen programla anıldı.

İlk olarak Kaymakamlık Binası önündeki Mahmud Esad Efendi büstüne çelenk sunma programına   Kaymakam Aydın Erdoğan , Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Emniyet Müdür Vekili Kasım Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Yahya Koca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar,      İlçe Müftüsü Adem Bebek,Siyasi Parti İlçe Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri ve daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

Çelenk töreninin ardından Şaban Cengiz Kültür Merkezindeki programa geçildi.

Seydişehirli hemşehrimiz  Araştırmacı Yazar Bahaddin Karakuş tarafından  salondaki davetlilere Mahmud Esad efendinin hayatı ve çalışmaları anlatıldı.

Seydişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Saylam Kadester Mahmud Esad Efendinin hayatı ve çalışmaları hakkında salondaki davetlilere bilgi verdi.

İnsanlığın ilk başladığı günden itibaren  tarımın başlangıcının Anadolu topraklarında olduğu gibi tarihe yön veren birçok bilim adamının  Anadolu topraklarından yetiştiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; " Bu toprakların yetiştirmiş olduğu bilim adamlarından biri de Mahmud Esad Seydişehiri’dir.  Seydişehir de doğan, Seydişehir de akrabası olan daha sonra İstanbul’da  eğitimini devam ettiren bir şahsiyettir. Türkiye Mahmud Esad’ı tabucu(kadastrocu) olarak bilir. Halbuki Mahmud Esad sıradan bir kadastrocu değildir. İlk on beş yılını dini ilimler (tefsir, hadis, fıkıh, kelam) öğrenmiş ve öğretmiştir. Mahmud Esad Efendi aynı zamanda matematik, geometri, fizik, kimya, tarih, coğrafya, edebiyat, resim, siyaset gibi konularda da kendini geliştirmiş. Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerini de bilmektedir. Hem dünya ilimlerini hem de dini ilimlerin tamamının tahsilini yapmış ve bilimsel olarak kitaplarını yazmış bir insandır. Ülkeye ve insanlığa hizmet etmiş bir şahsiyettir. Bu yüzden anmak hatırlamak gerekir. Anmanın yanında ibret alınacak yönlerinin olduğunu unutmamak gerekir" dedi.

Kaymakam Aydın Erdoğan; Bizlerin bağrından çıkmış, hem teorik hem de pratik alanda çok önemli eserler vermiş, bir çok başarıya imza atmış bu değerli şahsiyete sahip çıkmak hepimizin görevidir. 60 yıllık ömründe kendini farklı yönlerde geliştirmiş, edebi birikimini  devleti ve milleti için kullanmış bu müstesna şahsiyet her türlü övgüyü hak etmektedir. Biz Seydişehirlilere düşen ise Mahmud Esad Efendiyi tanımak, tanıtmak ve sahiplenmektir. Bunu da bugün gerçekleştireceğiz. Bu tür çalışmalarda toplumun her kesiminin desteği ve ilgisi çok önemlidir. Seydişehirliler olarakda bunu başarabilecek kapasite ve donanıma sahibiz. Bundan sonraki programlarda da herkesin ilgi ve desteğini beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bu programı organize eden ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Mahmud Esad Efendinin  fikirleri ve eserleri ile Osmanlının son dönem düşünce hayatına ciddi katkılar sağlayan bir alim olduğunu kaydeden Araştırmacı Yazar Bahaddin Karakuş;"Bu zamana kadar genelde tapu kadastrocu olarak ön plana çıkmasına rağmen İslami ilimler ve diğer pozitif bilimlere dair pek çok sayıda eserler vermiş şeyhülislamlığa aday gösterilmiş bir ilim adamıdır. Komisyon başkanlığını yaptığı Hukuk-i Aile kararnamesi bir çok faklı coğrafyada günümüze kadar etkisini devam ettirmiştir.

Anatomi, Hücre Bilimleri, Coğrafya, Astronomi, Sanayi Tarihi, Din Tarihi gibi birçok farklı alanlarda toplam 38 eser vermiştir" dedi.

Araştırmacı Yazar Bahaddin Karakuş, Selçuk Üniversitesi bünyesinde Mahmud Esad Efendinin Kelam ve Aile Hukuku alanında hazırlamış olduğu kitabından kesitler ile İlmi ve Fikri faaliyetleri , Görüşleri , Eserleri hakkında bilgileri salondaki dinleyicilere aktardı.

gazi 1Seydişehir’de ikamet eden gaziler Osmaniye Düziçi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı etkinliklerine katılmak üzere yolcu edildi.

Seydişehirli gazileri eşleri ile birlikte yolcu eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Gazilerimiz vatanı uğruna canlarını ortaya koymuşlar. Bu vatan sizlere minnettardır. Bizler minnettarız. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yapılacak olan etkinliklere katılmak üzere Seydişehirli Gazilerimizi eşleri ile birlikte yolcu ettik. Kendilerine hayırlı yolculuklar diliyoruz.” dedi.

Kuvayı Milliye Mücahitler ve Gaziler Derneği Seydişehir Temsilcisi Emin Kara, her yıl gazilerimiz çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Belediye Başkanımız Mehmet Tutal beyde bu etkinliklere katılabilmemiz bizlere destek oldu. Kendisine teşekkür ederiz.” dedi.

 

KOLAJDüşünceleri ve fikirleri ne olursa olsun her kesimden vatandaşın alanda olduğu Kalkınma Şölenleri her kesimden vatandaşa ev sahipliği yapıyor.

Başkan Tutal, Kalkınma Şöleninin her yıl aynı tempoda devam edeceğini kaydetti. İki yıldır aralıksız düzenledikleri kalkınma şölenlerinin bitiminde vatandaşlardan, gelecek yıl ne zaman yapacaksınız?  Sorularını aldıklarını kaydeden Başkan Tutal, ”Hemşehrilerimizin görüş ve düşünceleri bizler için önemli. Halkımızın güzel vakit geçirebileceği, yöresel ürünlerimizi en iyi şekilde tanıtan ve ilçemizin tanıtımına katkı sağlayan şölenlerimizi devam ettireceğiz. Birbirinden değerli sanatçılarımızı hayranları ile buluşturarak eğlenmelerini sağladık. Buna ek olarak geleneksel spor, bilim, çocuk şölenlerimizle vatandaşlarımızı buluşturmaya devam edeceğiz. Hemşehrilerimizin talep ve istekleri bizim için her zaman önemlidir” dedi.

Page 1 of 12

kaymakamlikmilliegitimkomekhastanekonyabb

İçeriklerde Ara
Arama - Kategoriler
Arama - İletişim
Arama - İçerik
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Go to top