1 1Seydişehir Belediyesi'nin on bir ayın sultanı Ramazan ayında geleneksel hale getirdiği Kültür- Sanat Etkinlikleri bu yılda devam edecek.

Seyitharun Camii’nde kılınan ilk tevaih namazı sonrası Mehteran eşliğinde başlayan Ramazan Geceleri 15 Temmuz Milli İrade Meydanında devam etti.

Kılınan Teravih namazı sonrası Mehteran eşliğinde düzenlenen programa Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ramazan Ayı'nın ruhuna uygun hazırlanan, 15 Temmuz Milli İrade Meydanında  gerçekleştirilecek olan etkinliklerde binlerce vatandaşın bir arada birlik, beraberlik kardeşlik duyguları içerisinde Ramazan akşamları geçirmeleri amaçlanıyor.

Mübarek Ramazan ayının farklı bir ay olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;” Rabbim birlikteliğimiz ,beraberliğimizi daim eylesin. Ramazan ayı 11 ayın sultanı. İçinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bulunduğu bir ay. İnşaallah peygamber ümmetinin fertlerinden birisi oluruz. Ramazan ayında kişinin nefis muhasebesi yapabilmesi esastır. Yardımlaşma ,bir araya gelme, kardeş olma, birlikte olma, akraba ,komşu ile iftar açması bunlar başka inanç değerlerinde olmayan, sadece İslam’a ve müslümanlara has olan duygu ve düşüncelerdir.”dedi.

Bir balığın suda yaşarken onun kıymetini bilmediği ve anlayamadığı gibi  değerlerimizide anlayamadığımızı ifade eden Başkan Tutal;” İnşallah bu değerlerden uzak kalmayız. Ramazanın hayırlı mübarek olmasını diliyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum “dedi.

Ramazan ayının güzellikleri ve bereketi ile insanlara sunulan bir ay olduğunu kaydeden

Kaymakam Aydın Erdoğan;”İnsanoğlunun işlemiş olduğu günahlardan arınma , kendini maddi ve manevi olarak telakki edebilmesi için Yüce Yaradanın  hazinelerinin kapılarını sonuna kadar açtığı bir aydır. Bizlerde bu fırsatı değerlendirmek için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu ayda sizlerden bol bol ülkemiz,devletimiz milletimiz için hepimiz için dua etmenizi istiyorum “şeklinde konuştu.

Ramazan ayının bolluk , berket ve rahmet ayı olduğunu kaydeden Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci;” Cenabı mevlam inşallah bu ramazan ayı hürmetine müslüman aleminin uyanışına ,birlik ve beraberliğimize vesile olur İnşallah .Ben bu duygularla sizleri saygı ve hürmetle selamlıyor hayırlı ramazanalar diliyorum”dedi.

Program Konya Büyükşehir Belediyesi Tasavvuf Musikisi Sema ve İlahi gurubunun gösterisi ile devam etti.

18670953 818628301624414 1307635967297929950 nOrman ve Su İşleri Bakanlığı ve Konya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Kuğulu parkta Şehitler Ormanı oluşturuldu.

Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci’nin talimatıyla vatan savunmasında canlarını feda eden 29 şehit adına oluşturulan Şehitler ormanı düzenlenen törenle açıldı.

Açılış programına Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Hüseyin Arıkan, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, İlçe Müftüsü Kemal Demirel, Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Yakup Söğüt, Şehit Aileleri, STK Başkanları, Muhtarlar, Orman Fidanlık İşletme Şefliği çalışanları ve davetliler katıldı.

Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Yakup Söğüt’ün şehitler ormanın oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etmesinin ardından program protokol konuşmaları ile devam etti.

BAŞKAN TUTAL;” KUĞULU PARKIMIZI ŞEHİTLER ORMANI İLE TAÇLANDIRDIK”

Bir toprağın vatan olabilmesi için mutlaka o uğurda şehit verilmesi gerektiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;” Bedir, Uhud, Çanakkale ve 15 Temmuz ‘da ve iç güvenlikte verdiğimiz şehitler gibi. Peygamberlikten sonra gelen en kutsal mertebe. Dünyevi açıdan zor, ama uhrevi açıdan şehit anne si, şehit babası, şehit kardeşi olabilmek gerçekten mertebelerin en güzeli. Rabbim şehitlerimizi ulvi bir makama ve mimete gark etti. Şehitlerimizin hatıralarının unutulmaması ve unutturulmaması adına bu çalışmalar yapılıyor. Onlardan biride Kuğulu parkımız bölgesinde Şehitler Ormanı ile taçlandırıldı.
Ben Bakan yardımcımıza ve bölge müdürümüze, emeği geçen çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Vatan koruması için yüzyıllardır mücadele edildiğini kaydeden Kaymakam Aydın Erdoğan;” vatan topraklarımızda huzur içerisinde yaşıyorsak şehitlerimiz sayesinde yaşıyoruz. Bizim sorumluluğumuz birlik ve beraberlik içerisinde çok çalışmaktır” dedi.

BAKAN YARDIMCISI TÜFEKCİ”ŞEHİTLER ORMANI KADAR DUYGULANDIRAN BİR ÇALIŞMAM OLMADI”

Konya ve Seydişehir’e 15 yıldır hizmet ettiğini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci; “Konya ve Seydişehir’ e Milletvekilliğim ve bakan yardımcılığım döneminde çeşitli hizmetlerim oldu. Bu gün şu an atmosferini yaşadığımız ve birlikte açılışını yapacağımız Şehitler Ormanı hizmeti kadar gururlandıran ve duygulandıran bir hizmetim olmadı. Şu anda kadar Seydişehir’imizden 29 evladımızı şehit verdik. Onlar için bir orman oluşturduk” şeklinde konuştu.

Memleketimizde, vatan topraklarının savunması için bir çok şehit verildiğini ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir;” şehitlerimizin yeri ayrı. Fakat İstiklal Marşımızda olduğu gibi, toprağı sıksanız adeta şehit damlayacak bir toprak parçasını vatan edinmişiz. Onun üzerinde yaşıyoruz. Burada bulunan herkesin gönlünden mutlaka bende şehit olsaydım duygusu gönlünden geçmiştir. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Anne ve babalarımızın, yakınlarını acısını hafifletsin” dedi.
Kuran-ı Kerim tilaveti ve hatim duasını ardından protokol üyeleri ve şehit aileleri oluşturulan şehitler ormanında her şehit adına isim verilen totemlerin altında bulunan fidanları dikti. Fidan dikimi sırasında duygusal anlar yaşandı.

 

IMG 9163İlçede 9  takımın mücadele ettiği turnuvaya çeşitli meslek ve kuruluşlarından  amatör oyuncu katıldı. Atatürk Spor Salonunda  oynanan final karşılaşmasında Kral Ekmek Voleybol takımı kupayı kazanan takım oldu.

Turnuva da Kral Ekmek şampiyon olurken, Sağlık Meslek Lisesi ikinci, Ortakaraören  Çağrı Petrol üçüncü oldu. Turnuvanın en centilmen takım ise Tepecik Spor oldu.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın ilçe dışında olması nedeni ile tören katılmadığını selamlarını gönderdiğini ifade eden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aziz Karakuş, sporun centilmenlik, kardeşlik ve ahlak olduğunu, turnuvaya katılan takımlara ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ettiklerini kaydetti.

Başkanlık Kupası Voleybol  turnuvası kupa töreninde, centilmen takıma kupasını  Voleybol Antrenörü Süleyman Kılınç, ücüncü olan takım Ortakaraören Çağrı Petrol'e Milli Takım Judo Antrenörü Hüsamettin Çelik,ikinci olan takım Sğlık Meslek Lisesi'ne kupasını Seydişehir Belediyesi  Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi  İsa Çiftçi, birinci ola takım Kral Ekmek Spor'a kupasını  Seydişehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aziz Karakuş'un takdim etmesini ve toplu fotoğraf çekilmesi ile son buldu. Ayrıca dereceye giren takımlara katılım belgesi ve hediyeleri sunuldu.

400Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal , Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Tutal , Ramazan ayının, insanlığa en büyük hediye olarak dünyaya gönderilen, öğrenmek, anlamak ve gereklerini yerine getirmek üzere,herkesin zihninde ve kalbinde derin izler bırakan kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirildiği ay olduğunu belirtti.

Ramazan ayının İslam Alemi'nin heyecanla beklediği bolluk, bereket, rahmet ve mağrifet zamanı olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Tutal, mesajında şunlara yer verdi, "Yüce Allah’ın inayetiyle bir Ramazan Ayına daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 11 ayın sultanı olan Ramazan Ayı, tüm İslâm âleminin heyecanla beklediği bolluk, bereket, rahmet ve mağfiret zamanıdır. Bu mübarek ayda dargınlıklar unutulur; kardeşlik duyguları ve paylaşımlar artar. Toplum olarak bizi biz yapan güzel değerlerimiz ve geleneklerimiz Ramazan ayında yenilenir ve güçlenir. Bizler de böylesi kutsal bir ayda halkımızın ramazan akşamlarına birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacağına inandığımız programlar hazırladık. 7'den 77'ye tüm kesimlere hitap eden geleneksel etkinlikler, dini programlar ve çeşitli ikramlarımızla Ramazan ayını huzur ve mutlulukla geçirmeyi temenni ediyoruz. Bu vesileyle tüm dünyada ve ülkemizde huzur ikliminin hâkim olması temenni ediyorum. Tüm Türk ve İslâm Alemi'nin,  hemşerilerimin mübarek Ramazan Ayı’nı tebrik ediyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi sunuyorum”

ücretli oto park uygulaması 3Seydişehir Belediyesi şehir merkezinde caddelerin kenarına gelişi güzel araç parklarının önüne geçmek  ve trafiğin rahatlatılması amacıyla ücretli yol kenarı otopark uygulamasını hayata geçirdi.

İlk etapta Eski Jandarma kavşağından başlayan,Atatürk Caddesi, Hürriyet Caddesi ve Eski Garaj Kavşağına kadar olan yol güzergahında uygulanacak olan ücretli otopark uygulaması 3 aylık deneme süresi sonunda vatandaşlar ve esnaflardan gelen talepler  doğrultusunda devam edecek.

Seydişehir Belediyesi tarafından başlatılan uygulama sabah 09.00'da  başlayıp akşam 19.00'da  sona erecek. Uygulamada otopark ücretleri ilk 15 dakika ücretsiz, 15 dak-1 saat arası 1 lira, 1-2 saat arası  2 lira, 2-3 saat arası 3 lira, 3-4 saat arası 4 lira, 4-5 saat arası 5 lira olarak belirlenirken, Pazar günlerinin uygulamaya dahil olmadığı belirtildi.

Son yıllarda artan trafik yoğunluğu nedeniyle Seydişehir'de  yıllardır otopark sorununun yaşandığını ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, gelişi güzel otopark sorununu çözmek ve ana arterler başta olmak üzere yol güzergâhlarında trafiği rahatlatmak için böyle bir uygulamayı hayata geçirdiklerini kaydetti.

Başlatılan uygulama noktasında bir değerlendirme yapan Başkan Tutal, “vatandaşlarımız  ve esnaflarımızdan gelen talepler doğrultusunda bir anket düzenledik. Anketlerimizden çıkan sonuçlarla    ücretli otopark uygulamasını hayata geçirdik. Uygulamamız belirlenen bölgede 3 aylık bir sürede devam edecek, uygulamadan vatandaşlarımız ve esnaflarımızın memnun kalırsa devamı söz konusu olacak.

Uygulamadaki amacımız gelir elde etmek değil, mevcut olan yoğunluğu aza indirerek,  trafik karmaşasının önüne geçmek. Ana caddelerimizde trafik yoğunluğu nedeni ile yayalar bile yürümekte zorlanıyor.Uygulamamızda bizlere destek verecek olan vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza, araç sürücülerimize teşekkür ediyor uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum. " dedi.

MERKEZ MAHALLERDE SICAK ASFALT SERİMİ 5Seydişehir Belediyesi Fen İşleri ekiplerince ilçe merkezindeki Kızılcalar, Ulukapı, Değirmenci ve Bahçelievler  mahallelerine 35 bin  metrekare sıcak asfalt serildi.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Fen İşleri ekiplerinin merkez mahallelerde sıcak asfalt  çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kırsal mahallelerin  yanı sıra  birçok mahallede asfalt çalışması yaptığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;"  Kızılcalar, Ulukapı, Değirmenci ve Bahçelievler mahallelerimizde  35 bin metrekarelik alanda  sıcak asfalt, serimini tamamladık. Yaz sezonu süresince şehir merkezine uzak çevre mahalleler ve kırsal bölgelerdeki mahallelerde asfaltlama çalışmalarına ağırlık verdik.Şehir merkezimizde olan mahallelerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Asfalt ekibimiz bir taraftan bakım ve yama çalışmaları yaparken diğer taraftan da soğuk ve sıcak asfaltlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor’’dedi.

IMG 9120Seydişehir Belediyesi, Kaymakamlık hizmet binası çevresine peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları yapıyor.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışmalar sonucu ile Kaymakamlık çevresi güzel bir görünüm kazanacak.

Kaymakamlık Hizmet binasının arkasında  bulunan otopark ve çevresinde bulunan bahçe duvarları kaldırarak binanın etrafını rahatlatan Seydişehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, bina etrafında çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarına başladı.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri yaptığı çalışmada Atatürk Caddesi ve zemin kaldırımlarına uyumlu andezit kaplama yapmak kaydıyla yeşil dokunun korunacağını kaydetti.

Başlatılan çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarının iki hafta gibi kısa sürede tamamlanacağı bildirildi.

IMG 9104Seydişehir Belediyesi tarafından lise ve dengi okullarda düzenlenen “Görsel ve Edebi Sanatlarla Kendini İfade Etme ” temalı fotoğraf, resim, deneme, şiir, ve hikaye yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Şaban Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen törene Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Mernekli, İlçe Müftüsü Kemal Demirel, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aziz Karakuş, Nüfus Müdürü Cemil Işılak , Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Ferhat Tükel, okul müdürleri, öğretmenler , öğrenciler ve aileleri katıldı.

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal'ın ilçe dışında olması nedeniyle programa katılanlara selam ve saygılarını ileten Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Mernekli, yarışmada dereceye giren öğrencileri kutladı.

Düzenlenen yarışmada kaybeden olmadığını,hep birlikte kazanıldığını kaydeden Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Mernekli;" medeni cesaretinizden dolayı hepinizi tebrik ediyorum. Siz gençlere bakınca milli şairimiz Mehmet Akif'in şiirinde bahsettiği Asım'ı görüyorum. Peki kim bu asım , iman, irfan , fazilet ve bilgiyle donanmış , karakterli, ahlaklı kişilikli , vatanına ve milletine sahip çıkan ve dahası tüm bunları yüceltmek için tüm imkanları seferber eden gençliği, yani sizleri görüyorum. Hepinizi muhabbetle kucaklıyorum. Yeni  Türkiye yolunda ve gelecekte ülke yönetiminde sizlerde söz sahibi olacaksınız . Buna tüm kalbimle inanıyorum. Gençler hayatınız boyunca hiç bir zaman heyecanınızı kaybetmeyin. Hayatta insana üç şey lazımdır. Heyecan, Heyecan , Heyecan, sizlerden elif gibi dik, vav gibi mütevazi ve yumuşak  başlı olmanızı istiyorum. Belki kısa vadede kaybeden olabilirsiniz ama uzun vadede daima kazanan siz olursunuz" dedi.

Programın sonunda, Hikaye ve Şiir  dalında derece girenlere ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Mernekli, fotoğraf dalında dereceye girenlere Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Saylam, Resim dalında dereceye girenlere Seydişehir Anadolu Lisesi Müdürü Tahsin Küçük , Deneme dalında dereceye girenlere Seydişehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Aziz Karakuş, Hikaye dalında dereceye girenlere İlçe Müftüsü Kemal Demirel tarafından ödülleri verdi.

Görsel ve Edebi Sanatlarla Kendini İfade Etme" konulu yarışmada fotoğraf dalında Mahmut Esat Anadolu Lisesi'nden Mahmut Arabacı birinci, Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Osman Doğan İkinci, Seydişehir Anadolu Lisesi'nden Zekeriya Karabacak üçüncü oldu.Resim kategorisinde Seydişehir Anadolu Lisesi 'nden Fatmanur Korkmaz birinci, Seyyid Harun Anadolu Lisesi'nden Hilal Bilen ikinci, Enis Şanlıoğlu Lisesi'nden Serra Nur Pınar üçüncü olurken mansiyon ödülünü Ilıca Mesleki ve Teknik Lisesi'nden Esra Özdemir aldı.

Edebi eser deneme dalında Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi'nden Begüm Senanur Baldan birinci, Mahmut Esat Anadolu Lisesi'nden Ümmühan Yılmaz ikinci, Şehit Mustafa Tünel Çok Programlı Lisesi'nden Fatma Ünal üçüncü oldu. Şiir dalında Seydişehir Anadolu Lisesi'nden Fatma Bozkır birinci, Enis Şanlıoğlu Lisesi'nden Şerife Yavuz ikinci, Sistem Temel Lisesi'nden Ebrar Aleyna Yanalak üçüncü oldu.

Son olarak hikaye dalında Saliha Mehmet Ulaşan Lisesi'nden Şefika Apaydın birinci, Seydişehir Anadolu Lisesi'nden  Serra Suluçay, Seyyid Harun Anadolu Lisesi'nden Damla Nur Özalp üçüncü oldu.

Yarışmada dereceye girenlere birincilere   tam, ikincilere yarım, üçüncülere çeyrek altın ödülü verilirken, toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

IMG 8899Tapu Kadastronun kurucusu, âlim, müderris, devlet adamı, Defter-i Hakani Nazırı Milletvekili Mahmut Esat Efendi ölümünün100.yılında düzenlenen programla anıldı.

Programa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Konya Kadastro Bölge Müdür Yardımcısı İlhan Üçkardeşler, Konya Kadastro Müdürü Bahattin Kozlu, Siyasi Parti temsilcileri, STK örgüt temsilcileri, birim amirleri, Mahmut Esat Anadolu Lisesi öğrencileri , Mahmut Esat Anadolu ortaokulu öğrencileri, Mahmut Esat Efendi kitabının yazarı Adem Atalay, Şair Bahattin Paslı ve çok sayıda davetli katıldı.

Hükümet konağı önünde bulunan Mahmut Esat Efendi  büstüne çelenk sunulması ile başlayan program havanın yağışlı olması nedeniyle Merkez İlkokulu toplantı salonunda devam etti.

Açılış konuşmasını Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ali Saylam’ın yaptığı anma programında Yazar Ayşe Ünüvar  ve Mahmut Esat Anadolu Lisesi öğrencileri  Mahmut Esat Efendi’nin hayatını ve çalışmalarını anlattı.

Konya Kadastro Müdürü Bahattin Kozlu’nun Tapu Kadastronun kuruluş aşamasında Mahmut Esat’ın yaptığı çalışmaları içeren kısa konuşmasından sonra belediye başkanı Mehmet Tutal ve Kaymakam Aydın Erdoğan’ın Mahmut Esat Efendi’nin önemini içeren konuşmaları ile devam etti.

Seydişehir'in çok derin ve eskiye dayanan  tarihsel bir  birikimi olduğunu kaydeden Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ali Saylam; “Cumhuriyet dönemiyle hızlanan modernleşme, sanayileşme çabalarımızın kökeninde özellikle Osmanlı Devletinin son döneminde Seydişehir’in yetiştirmiş olduğu en önemli değerlerimizden Mahmut Esat Seydişehir’in kültürel havzasının gelişmesinde çalışmalarının ve eserlerinin büyük payları vardır. Mahmut Esat Efendi Darülfünun ve diğer eğitim kurumlarındaki derslerini okutmaya devam ederken 1917'de kalp krizi geçirerek rahmetli olmuştur.Mezarı Fatih Sultan Mehmet Türbesi haz’iresinde bulunmaktadır. Önceki yıl ilk kez mezarı başında ilçe adına anma töreni düzenlemiştik. Bu yıl ölümünün 100.yıl münasebetiyle kurucusu olduğu Tapu Kadastro Genel müdürlüğü olarak tüm yurtta etkin bir şekilde anılmakta olan Mahmut Esat efendiyi doğduğu Seydişehir’de anmayı bir vefa borcu biliyoruz. Ülkemizde 1990’lardan sonra Mahmut Esat’ın fıkıh ve hukuk alanındaki eserlerine İlahiyatçı araştırmacılarımız da ilgi göstermeye başlamış ve onun eserleri üzerine yapılan tez sayısı artmıştır.” dedi.

Konya Kadastro Müdürü Bahattin Kozlu; “Seydişehir ilçemizde 1857 yılında dünyaya gelen Mahmut Esat Efendi, ülkemizde kadastronun ilk kuruluşu ve çalışmalarını “Defter-i Hakani Nazırı” olarak 1912 tarihli “Emvali Gayrimenkulenin Tahdit ve tahiri hakkında kanunu Muvakkat” adını taşıyan yasayla başlatmış ve kurumumuz o tarihten bu yana gelişen teknolojiye de ayak uydurarak bu günkü modern seviyesine  ulaşmıştır. Kurumumuzun temellerini atan 1911 yılında İstanbul Kadastro memurları mektebinin açılmasına da öncülük yapan ve teşkilatımızın bu günkü seviyeye ulaşmasında büyük emek ve gayretleri olan hemşerimiz hukukçu âlim ve yazar Mahmut Esat Efendiyi 100. Ölüm yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu.

Kadester Mahmud Esat Efendiyi önümüzdeki yıl konferans ya da panel düzenlemek suretiyle anılması ve  Seydişehirlilerin ve gençlerin kendi coğrafyalarından çıkan farklı yönleri olan Mahmut Esat efendiyi tanımlarını gerektiğini kaydeden Belediye başkanı Mehmet Tutal;" Mahmut Esat Efendi Osmanlının son dönemlerinde yetiştirmiş olduğu bilim adamlarından. 19 eser bırakıyor, 64 yaşında vefat ediyor.  19 eserinin içerisinde iktisat, İslam hukuku, İslam ahlakı, devletler hukukuyla ilgili yazmış olduğu eserler vardır. Genelde bilim adamları kendilerini tek yönlü yetiştirmişlerdir. İlahiyatçıdır, hukukçudur, felsefecidir… Ama biz Mahmut Esat Efendi de hepsini birlikte görüyoruz. Doğuyu ve batıyı işselleştirmiş bir bilim adamı olarak görüyoruz. Onun için Seydişehir’in ve bizlerin Mahmut Esat Efendi’yi bu yönleriyle tanımamız gerekiyor. Tapu kadastro genel müdürü olduğu o dönemde ise tapu kadastroyu sistemleştirmiştir. İnşallah bizler gerek yöneticiler gerek  kaymakamlık ve Gazeteciler Cemiyeti olarak takip ediyoruz ama bunu genişleterek Seydişehirli kitlelere yaymak suretiyle tanıtmamız gerekiyor. Önümüzdeki zaman dilimlerinde bunları birlikte yapalım.”

Seydişehir'in  önemli değerlerinden olan Mahmut Esat Efendinin  fizik ve , kimya olmak üzere  birçok bilim dalında kendini yetiştirdiğini  ve çok değerli eserler bıraktığını kaydeden Kaymakam Aydın Erdoğan ; "Çok yönlü kişiliğiyle tarihte yer edinmiştir. Anadolu topraklarının yetiştirdiği bu değerli şahsiyeti gelecek nesillere anlatmak geride bıraktığı eserlere sahip çıkmak başta Seydişehirliler olmak üzere tüm kamuoyunun omzunda olan sorumluluk ve vazifedir. Kökümüze sahip çıkıp geleceğimizi onların yaydığı ışıklarla aydınlatmalıyız. Bu amaç doğrultusunda bizde Seydişehirliler olarak gençlerimize sahip olduğumuz bu değeri tanıtma noktasında her yıl Mayıs ayı içerisinde anma programı düzenliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin maddi manevi inşası sürecinde emeği geçen Mahmut Esat efendiyi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.” şeklinde konuştu.

Program emekli İmam Hatip Adem Atalay’ın Kuran tilaveti ve Mahmut Esat Efendi ve Seydişehir’in yetiştirdiği diğer büyük değerlere dua etmesiyle son buldu.

IMG 8877Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi Seydişehir'de gerçekleştirildi.

Seydişehir Belediyesi ev sahipliğinde Adile Baysal Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleştirilen oturumlara Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Selçuk Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ufuk Deniz Aşcı, Vinüs Üniversitesi Filoloji Fakültesi Öğretim Üyesi, Türkçe Merkezi Müdürü ve Litvan Tatarları Topluluğu Başkanı Prof. Dr. Galina Miskiniene, Kazimeras Simenavicus Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Litvan Dil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Jolanta Zabarskaite, Selçuk Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet Şimşek, Turizm Fakültesi’nden Kongre Düzenleme Kurulu Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Muhammet Erbay, Gana Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden İdari Sekreter Sayuti Sulemana, Gana Kalkınma Bilimleri Üniversitesi’nden İssahaku Adam, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“TURİZM MEDENİYETİN ALTIN ANAHTARIDIR SLOGANIYLA YOLA ÇIKTIK”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi'ni bu yıl ilk defa Konya'da başlattık. Ancak bizim Konya algımız, farklı ve tarihi mekanlarla daha anlamlı hale geldi, gelmeye başladı. Bugün böyle bir kongrenin, böyle bir mekanda gerçekleştirmenin  hep beraber mutluluğunu yaşıyoruz. ‘Turizm medeniyetin altın anahtarıdır’ sloganıyla yola çıktık ve bu anahtarları farklı tarihi mekanlarda, Türkiye'nin önemli tarihi mekanlarında açarak ulusal ve uluslararası alanda önemli bir noktaya getirmek istiyoruz. Özellikle dünyada UNESCO'nun girişimleriyle başlayan kültürel mirasın korunması süreci, 14 Şubat 1983 tarihli Resmi Gazete’deki yayınlanan kararnameyle beraber Türkiye olarak da biz bu sürece dahil olduk ve bugün 2016 itibariyle dünya genelinde kültürel miras unsuru olarak bin 52 madde varken, Türkiye olarak da 16 unsurumuzla maddi kültür unsurları içinde yer aldık. Somut olmayan mirasta da 15 unsurumuzla bu kültürel mirası, zengin Anadolu kültür ve medeniyeti olarak bu kültürel mirasın varlığını sürdürüyoruz. Geçici listede ise 69 unsurumuz şu anda UNESCO listesinde beklemekte olup inşallah saygıdeğer hocam Prof. Dr. Öcal Oğuz bey ve ekibinin girişimleriyle bu listeyi daha anlamlı hale getirir, Türkiye'nin bayrağını daha yukarılara çekme fırsatını buluruz” diye konuştu.

SEYYİD HARUN VELİ TÜRBESİ ÇEVRESİNİN YEŞİL ALAN HALİNE GETİRİLMESİ PLANLANIYOR

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir’in tarihi, kültürel ve coğrafi özellikleri konusunda açıklamalarda bulundu. Seydişehir’in Milat’tan önce 5500 yıllarına dayanan tarihi ve kültürel dokusuyla önemli yerleşim yerlerinden olduğunu ifade eden Tutal, “O döneme ait ilçemizde höyükler mevcut. Yine Milat’tan önce 2500 yıllarında inşa edilmiş olan Vasada Antik Tiyatrosu, Arvana Bizans Şehir Kalıntıları gibi Beyşehir-Suğla gölleri arasında kurulmuş olan yaklaşık 10-12 bin nüfusu o dönemde barındırmış yerleşkeye  sahip ilçelerden birisi. Seydişehir, başta Seyyid Harun Veli Hazretleri ve Şeyh Hacı Abdullah Efendi Türbeleriyle de inanç turizminin yaygın olduğu yerleşim yerlerinden birisidir. İnşallah, Seyyid Harun Veli Hazretleri’nin etrafının açılması, yeşil alan haline getirilmesi noktasında, yaklaşık 65 milyon TL değerinde  bir proje hazırladık. Bu kapsamda, kamulaştırmaları yüzde 60’lara kadar getirdik. İnşallah önümüzdeki zaman diliminde projeyi tamamlayıp, ziyaretçilere daha güzel bir ortam hazırlamış olacağız. Özellikle son yıllarda bir de termal çalışmalarımız var. İnşallah önümüzdeki sonbahar döneminde, termal turizm olarak da ziyaretçilerimizi ağırlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

‘TOROSLAR’IN (SEYDİŞEHİR) ÇİÇEKLERİ’ İSİMLİ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Açılış konuşmalarının ardından, başkanlığını Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık’ın yaptığı panele geçildi. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, UNESCO’nun kültüre bakış açısı, kültür-turizm bağlamında UNESCO’nun beklentisi, UNESCO programlarını konu alan konuşma yaptı.

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tugay da “Geçmişten Geleceğe Kültür Mirası Turizminde Anadolu Çiçeklerinin Önemi” sunumunda, başta Pierre Belon, Busbeck, Pitton de Tournefort olmak üzere Türkiye’ye bitki toplamak amacıyla gelen bitki bilimciler, Anadolu’daki bitki çeşitliliğinin veri listesi, dünyada ve Türkiye’de kurulan herbaryumlar üzerine konuşma gerçekleştirdi. Sunumunun ardından, Prof. Dr. Tugay’a ait “Toroslar’ın (Seydişehir) Çiçekleri” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Kazimeras Simenavicus Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Litvan Dil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Jolanta Zabarskaite ise dil ve turizm temalı sunumunda, açıklamalarda bulundu.

Buradaki ilk oturumun ardından, oturum başkanlıklarını Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bahar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Mehmet Berk ve Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tugay’ın yaptığı 3 oturum gerçekleştirildi.

Program sonunda  sunum gerçekleştiren katılımcılara belgeleri verildi.

Sayfa 1 / 65