Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL, PLAZMA BAĞIŞI ÇAĞRISINDA BULUNDU

BAŞKAN TUTAL, PLAZMA BAĞIŞI ÇAĞRISINDA BULUNDU
Yazdır / Tarih: 2020-09-07

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, COVID-19 tanısı konulan, tedavi sürecinin ardından iyileşen ve belirlenen şartlara uygun vatandaşlara immün plazma bağışında bulunmaları çağrısı yaptı.
Başkan Tutal, Korona virüs salgınının kısa sürede tüm dünyayı etkisi altın alması ile tedavi yöntemlerinin başında immün plazma bağışının önemli olduğunu kaydetti.
Kontrollü sosyal hayata geçişin ardından son dönemde vaka sayılarında artış yaşandığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; Vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalarını istirham ediyorum. Her birimiz, karşımızdakinin sağlığını düşünerek hareket etmek durumundayız. Bu konuda lütfen her zamankinden daha duyarlı olalım" dedi.
Korona virüsün Konya ve ilçelerinde son dönemde çok yoğun olduğunu belirten Başkan Tutal; Konya vaka sıralamasında ilk beşte yer alıyor. Bunun önüne geçebilmek için vatandaşlarımızın hijyen ve mesafe kuralına dikkat etmesi gerekiyor. Bunun yanında da bu salgına yakalanan ve durumu ağır olan hastalarımıza yardımcı olabilmek için immün plazmanın çok önemli bir etkisi var. Benim, hemşehrilerimden ve vatandaşlarımdan istirhamım bu hastalığı geçirmiş, bağışıklık kazanmış ve plazma verecek durumda olan kardeşlerimizin bağışta bulunmaları.
Millet olarak kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızı her zaman çok yoğun yaşayan bir milletiz. Bu süreçte de her zamankinden fazla kenetlenerek hastalarımızın tedavisinde kullanılmak üzere Türk Kızılayı'na immün plazma bağışında bulunabiliriz. Bağışlanacak her kan plazması bir can için umut olacak” şeklinde konuştu.
Koronavirüs salgınında temizlik, maske ve mesafe kurularına uymanın önemine dikkat çeken Başkan Tutal; Bu kurallara uyduğumuz zaman ben inanıyorum ki bu salgının üstesinden geleceğiz. Bu konuda duyarlı olmalıyız” dedi.