Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

KORONAVİRÜS DEZENFEKTE EKİBİ İŞ BAŞINDA

KORONAVİRÜS DEZENFEKTE EKİBİ İŞ BAŞINDA
Yazdır / Tarih: 2020-09-09

Seydişehir Belediyesi tarafından oluşturulan özel dezenfeksiyon ve çöp toplama ekibi salgın nedeniyle ihtiyaç duyulan alanlarda çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
Ekipler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dezenfekte, ilaçlama ve evsel atıkların alınması için çalışma yapıyor.
Kovid-19 nedeniyle Seydişehir merkez ve kırsal mahallelerinde Belediye tarafından oluşturulan özel kıyafetli ve maskeli personel salgın soncu pozitif çıkan ve evlerinde izole olması gereken vatandaşların evlerini dezenfekte ederek evsel atıklarını alıyor.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal dezenfeksiyon ve evsel atıkların alınması çalışmalarının önemine dikkat çekerek; İlçe Hıfzıssıhha kurulumuz tarafından bize bilgi verilen pozitif vakalarımızın evlerinin dezenfekte edilmesi ve evsel atıklarının alınmasını anında değerlendiriyoruz. Her türlü teknik imkana sahibiz. Gerek toplu gerekse de bireysel tedbirler sayesinde bu süreci inşallah atlatacağız.
Salgının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere ve getirilen kurallara harfiyen uymalı ve üzerimize düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirmeliyiz. Tehlike geçinceye ve bu virüs etkisini kaybedinceye kadar dişimizi sıkacak, günlük yaşam alışkanlıklarımızı geçici süreliğine değiştirmek zorunda kalacağız. Gerekmediği sürüce kalabalık ortamlara girmekten kaçınmalı, girmemiz zorunlu ise sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarını yerini getirmeliyiz.
Başkan Tutal, hastalık belirtileriyle karşılaşması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Virüsle mücadele edebilmenin ve onu etkisiz hale getirmenin yolu tedbir almak ve alınan tedbirlere de eksiksiz biçimde riayet etmekten geçiyor." ifadesini kullandı.
Koronavirüs(Covid-19) salgınının Türkiye’de görülmesinin ardından önleyici tedbirleri belediye olarak aldıklarını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “ilçe sakinlerinin sağlıklarını korumak için alınan önlemlerimizde cadde ve sokakların, kurum ve kuruluşların, parkların, iş yerlerinin, konutların dezenfekte edilmesini sağladık. Mart ayı itibari ile ilçede dezenfekte edilmeyen tek bir nokta dahi bırakmadık.
Kamu kurum ve kuruluşlarımız, Sağlık Ocaklarımız, Bankalar, Camilerimiz, Okullarımız, Toplu Ulaşım Araçlarımız, Sosyal Tesislerimiz, Pazaryerlerimiz, Cadde ve Sokaklarımız olmak üzere bulaşıcı hastalıklara neden olan virüslere karşı sorumluluk alanımızda bulunan yerlerde programlı olarak dezenfeksiyon çalışmalarımızı tamamladık. Ekiplerimiz bu bölgelerimizde gerektiği sürece dezenfekte işlemlerini periyodik olarak sürdürüyor” dedi.