Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

GÜNDÜZ’DEN BAŞKAN TUTAL’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

GÜNDÜZ’DEN BAŞKAN TUTAL’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Yazdır / Tarih: 2020-09-10

Seydişehir’in Gökhüyük mahallesinde, 2019 yılında Seydişehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi arasında imzalanan protokol ve işbirliği kapsamında başlatılan Gökhüyük Prehistorik dönem araştırma çalışmalarına başkanlık eden Selçuk Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Ramazan Gündüz ve Pamukkale Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Dr. Kerem Demir, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a teşekkür ziyaretinde bulundu.
Ziyarete Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı, Niğde Müze Müdürlüğünden Hatun Tığ’ın yanı sıra kazı çalışmalarını yürüten Arkeoloji bölümü öğrencileri de yer aldı.
Seydişehir Belediyesi Adile Baysal Kültür ve Sanat Evinde Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ı ziyaret eden Selçuk Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ramazan Gündüz, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Kerem Demir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Hatun Tığ, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a Prehistorik dönem araştırma çalışmalarına vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür etti. Gökhüyük Prehistorik dönem araştırma çalışması Başkanı Dr. Ramazan Gündüz, “Seydişehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi arasında imzalan protokolden itibaren Belediye Başkanımız bizlere yoğun destek sağladı. Özellikle çalışma şartlarımızın iyileştirilmesi, barınma ve temel ihtiyaçlarımız gibi konularda yoğun destek sağlayan, çalışmalarımıza büyük önem veren Belediye Başkanımız Mehmet Tutal’a ekibim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün itibariyle de araştırma çalışmalarımızda önemli mesafeler aldık. İnşallah yakın zamanda çok daha büyük mesafeler alacağız” diye konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Gökhüyük mahallesinde devam eden Prehistorik dönem araştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütülmesi ve önemli mesafeler alınmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Araştırma çalışmalarının daha da hızlı bir şekilde tamamlanmasının bölgeye önemli bir değer katacağını da sözlerine ekleyen Başkan Tutal, konuşmalarında şu ifadelere yer verdi, “Gökhüyük mahallemizde devam eden Prehistorik dönem araştırma çalışmaları, ilçemize, Konya’mıza ve ülkemize önemli değerler katacaktır. Büyük bir titizlikle ilçemizde yürütülen kazı çalışmaları, bölgemizin tarih öncesi devirlerine ışık tutacak, önemli kültürleri ortaya çıkaracaktır. Bizler de bu anlayışla Gökhüyük mahallemizde devam eden araştırma çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu çalışmaları yürüten ekibimizin ihtiyaçlarını karşılamak için belediye olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Burada devam eden çalışmaların belirli bir aşamaya ulaşmasının akabinde İnşallah burayı turizme kazandırarak bölgemizde yeni bir turizm cazibe merkezi oluşturacağız ve ilçemize katma değer sağlayacağız. Bu vesileyle araştırma çalışmalarının ilçemize, Konya’mıza hayırlı olmasını diliyor, bu bölgenin araştırılması, kazı çalışmalarının yapılması ve turizme kazandırılması adına önemli bir çalışma yürüten Dr. Ramazan Gündüz hocamız başta olmak üzere ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.