Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

CAMİLERE DEZNEFEKTANLAR YERLEŞTİRİLDİ

CAMİLERE DEZNEFEKTANLAR YERLEŞTİRİLDİ
Yazdır / Tarih: 2020-10-01

Seydişehir Belediyesi Koronavirüs salgınına karşı hijyen çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.
Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebeti ile Seydişehir Belediyesi tarafından merkez ve kırsal mahallelerde bulunan camilere kişisel hijyene yönelik el dezenfektanları yerleştirildi.
Pandemi sürecinin devam ettiğini kaydeden Başkan Tutal; “ bizlere düşen görev maske, mesafe, hijyen noktasında elimizden geleni yapmak. Bu güne kadar resmi kurumlarımıza dezenfektan noktasında ilçemizde desteklerimiz devam etmişti. Camilerimizde normal hayat kısmi olarak devam ediyor. Bundan dolayı Seydişehir merkez ve dış mahallelerimizde bulunan tüm camilerimize dezenfektan montajımıza başladık. İnşallah en kısa sürede bu pandemiden kurtulmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Camiler ve din görevlilerinin toplumdaki önemine değinen Belediye Başkanı Mehmet Tutal;" Camilerimiz bir ibadet yeri olmanın yanı sıra toplumumuzu birleştirici özelliği ile insanın maneviyatını güçlendiren, moral veren yerlerdir. Camilerimiz, insanların ortak bir yerde buluştuğu, kardeşlik duyguların, hoşgörü anlayışının, birbirimize olan sevginin güçlendiği kutsal yerlerdir. Camiler, içerisinde başka hiçbir yerde bulamayacağımız çok özel bir huzur ve haz kaynağıdır” dedi.
Toplum olarak birbirine kenetlenmenin en önemli kaynağının camiler olduğunu belirten Başkan Tutal; “camiler, ibadetin yanı sıra mümin bilincini inşa etmek, gönülleri imar etmek, birlik-beraberlik ve kardeşliği pekiştirerek İslam’ın toplumsal boyutlarını geliştirmek için büyük bir göreve sahiptir. Camilerimizde hizmet veren din görevlilerimizde toplum hayatında büyük ve önemli işlevler görmektedir. Camilerimizde görev yapan din görevlileri günün her saatinde vatandaşla bir arada olup, iletişim kuran ve onları iyi ve güzele yönlendiren, toplumsal dayanışmaya, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasına katkıları büyük olan insanlardır. Bu yönüyle din görevlileri birleştirici, bütünleştirici ve barıştırıcı yönüyle de öne çıkmaktadır.
Zengin fakir, amir memur, yaşlı genç herkesi bünyesinde toplayan, aynı safta omuz omuza hep birlikte ibadet ettiğimiz camilerimizde onurlu bir görev ifa eden din görevlilerimizin ve tüm İslam aleminin Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlarım” dedi.