Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLADI

BAŞKAN TUTAL DİN GÖREVLİLERİ HAFTASINI KUTLADI
Yazdır / Tarih: 2020-10-05

Seydişehir ilçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
Müftülük toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte emekli olan din görevlilerine plaket başarılı olanlara teşekkür belgesi verildi.
Programın açılışında Seydişehir Müftüsü Adem Bebek konuşma yaptı.
İslam toplumundan namazın ve camilerin önemine değinen İlçe Müftüsü Adem Bebek, camilerde gönüllerin birleştiği kardeşlik duygularının ön plana çıktığını kaydetti.
Din görevlilerinin toplumda önem arz ettiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; görev alanı olarak sorumluluğu zor olan bir görevdesiniz . İnsanların fıtratında inanma, ibadet etme düşüncesi olduğu için bunu istismar eden guruplarda var. Gerek dünya coğrafyasında gerek ülkemizde boş değil. Biz Fetö’de en büyük örneğini yaşadık, benzerleri de devam ediyor. Toplumuzun hemen her kesiminin bu alanda güvendiği tek kurum var oda Diyanet Kurumu. Bundan dolayı ciddi sorumluklarımız var” dedi.
Kürsülerden nutuk atma döneminin bittiğini kaydeden Başkan Tutal; artık bizlerin kürsülerden nutuklar atma dönemi geçti. Bizlerin artık insanlara dokunma döneminin geldiği, irşad metodunun değiştiğini biliyorum. Sosyal medya özellikle hayatımıza girdikten sonra bu yolları güncellememiz gerektiğine inanıyorum. Kal ile değil, hal ile insanlara dokunma zamanının geldiği ve bu noktada bizim rehberlik mesleğini yaparken iyi bir rehber, iyi bir örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Sonuç itibari ile işimiz zor. Artık inşaat döneminde imar dönemine geçmemiz gerekiyor. Bizler çok fazla toplumla iç içe olmalıyız. Ne yapmamız gerekiyorsa onları yapalım. Biz her zaman sizlerin yanındayız. Biz biriz, beraberiz hepimizin sorumluluklarımız ve hizmet alanlarımız var. Bu düşüncelerle haftanızı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum “şeklinde konuştu.