Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL’IN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

BAŞKAN TUTAL’IN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
Yazdır / Tarih: 2020-10-27

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Kainatın Efendisi Resulullah (s.a.v.) ’in doğum günü olan Mevlid Kandili münasebeti ile bir mesaj yayınladı.
Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in dünyamıza teşriflerinin 1449. yıl dönümünü idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Tutal, Mevlid Kandilinin tüm insanlık için şefkat, sevgi, hoşgörü, adalet ve huzur ikliminin yaşanmasına vesile olmasını diledi.
Peygamber Efendimizin Doğum günü olan bu günü iyi değerlendirmeli ve O’nun arzu ettiği gibi bir yaşam tarzını hayatımıza nakşetmeliyiz diyen Başkan Tutal; Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (s.a.v.) dünyayı şereflendirdiği bu mübarek gecede onun rahmet, merhamet ve adalete dayalı kuşatıcılığının yalnızca İslam ümmetini değil bütün insanlığı kapsadığını bir kez daha hatırlıyoruz. İnsanların en hayırlısı Hz. Peygamber binlerce yıllık geçmişe uzanan insanlık tarihi boyunca gelen peygamberler silsilesinin sonuncusu, Hak din İslam’ı müjdeleyendir.
Onun yaşayışı ve sünneti sayesinde insanlığın önünde aydınlık, merhamet ve hoşgörü dolu bir devir başlamıştır. Bugün, tüm insanlık Hz. Peygamberin çağlar üstü örneklik ve rehberliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır.
Hak ve batıl adetlerin yerine İslam’ın güzel adetlerini hayatımıza rehber kılmalıyız. Peygamber efendimizin (s.a.v.) “Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır" buyurmaktadır. Bu sebeple Hayatımızı rehberimiz olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’i örnek alarak yaşamalı ve ona göre geleceğe yelken açmalıyız.
Peygamber Efendimize duyduğu eşsiz sevgisiyle dizelerinde “ “Gönül ne rütbe¸ ne taç ne de taht ister. O¸ gayret yolunda yumuşak bir kalp ile sebat eden bir ayak ister” diyen Nabi, malın da mülkün de yalan olduğunu, ancak Allah’ın rızasına, sevgilisinin şefaatine nail olabilmenin en büyük gaye olduğunu söylemiştir. Bu gaye uğrunda bu gecede inanıyorum ki yaşantısı ve davranışlarıyla tüm insanlığa yol gösterici olan Peygamberimizin güzel ahlakını kendi hayatlarımızda örnek alma gayreti içerisinde olacağız.
Hayatımızda, çevremizde yaşadığımız olumsuzluklardan kurtulmak, huzura kavuşmak için ihtiyaç duyulan sevgi, anlayış ve hoşgörü ortamının kurulabilmesi için son derece uygun fırsatlar olarak görülmesi gereken bu manevi gün ve gecelerde yaşlılarımızın, hastalarımızın, uzaktaki eş, dost ve akrabalarımızın gönüllerine hoş bir seda bırakabilmenin gayreti içerisinde olmalıyız. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in “Ey insan¸ sana son sığınak. Son Peygamber'in hırkasında” dediği gibi, bu gecede Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum gününü en güzel şekilde idrak ederek, değerlendirmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı gecenin ülkemizin birlik ve bütünlüğüne vesile olmasını diliyor, başta siz değerli Seydişehir'li hemşehrilerim olmak üzere ülkemizin ve tüm İslam aleminin mübarek Mevlid Kandilini en kalbi duygularımla tebrik ediyorum”dedi.