Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL, "CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR"

BAŞKAN TUTAL,
Yazdır / Tarih: 2020-10-28

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Cumhuriyetimizin ilanının 97. yılı münasebeti ile bir mesaj yayınladı.
Başkan Mehmet Tutal, yedi düvele karşı tek vücut verilen mücadele sonucu kurulan Cumhuriyetin, tarih sahnesinde Türk Milletinin yeniden dirilişinin adı olduğunu kaydetti.
Cumhuriyetin mana ve gücünü, milletin ortak iradesi ve imanla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseri olmasından aldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; Cumhuriyet, vatan için canından olmayı göze alanların, kadınıyla erkeğiyle, tüm yüreklerin ve bağımsızlık yolunda kenetlenmiş ellerin mücadele tarihidir. Cumhuriyetin kuruluşunun 97.yılında yeni bir çağın eşiğinde, büyük millet, güçlü devlet olma yolunda yürümenin heyecanını yaşıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, belli aralıklarla karanlık mihrakların girişimleriyle içeriden ve dışarıdan çökertilme girişimlerine maruz kalmasına rağmen her defasında Milletin iradesiyle üstesinden gelinmiştir.
Aziz Milletimiz, Cumhuriyeti hedef alan her türlü terör, darbe ve işgal girişimine karşı, birlik ve bütünlük içerisinde dün olduğu gibi bugünde “Cumhuriyet Kimsesizlerin Kimsesidir “ sözünden yola çıkarak vatanına, bayrağına sahip çıkmaya devam edecektir.
Ancak son günlerde yaşananlar göstermektedir ki, birliğe, beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Sahip olduğumuz vatan, bayrak ve millet sevgisi, dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için hiç düşünmeden canlarını feda edenlere, Cumhuriyetimizi kuranlara karşı sorumluluklarımız vardır.
Bizler Nene Hatunların, Kazımkarabekir paşaların ve daha nice kahramanların torunlarıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyet'in mimarı olan İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.