Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

YAŞLI ŞEF’İN YAZARI UĞUR”YAZARLIK SORUMLULUK İŞİDİR”

YAŞLI ŞEF’İN YAZARI UĞUR”YAZARLIK SORUMLULUK İŞİDİR”
Yazdır / Tarih: 2020-10-29

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Yazar - Sosyolog Ebubekir Uğur’u ziyaret ederek yayınlamış olduğu kitapları hakkında bilgi aldı.
Başkan Tutal, Seydişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görev yapan ve şu ana kadar 4 eseri yayınlanan yazar Ebubekir Uğur’a çalışmalarında başarılar diledi.
Yaşlı Şef, Yaşlı Şef 2, Meter Tavşan Deliği ve Don Kişot’un Düşüşü isimli romanların yazarı Ebubekir Uğur, Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek kitaplarını takdim etti.
Çocukluk yıllarında evlerinin duvarlarına yazı yazdığını kaydeden Uğur; “ortaokul ve lise yıllarında şiir ve kompozisyon üzerine yoğunlaştım. Memuriyet hayatımda bu süreci profesyonel olarak devam ettirdim. 2018 yılında ilk romanım Yaşlı Şef’i yazdım. Daha sonra akabinde diğer romanlarım ve çocuklar için Meter Tavşan Deliği kitabımı yayınladım. Bir romanımız yazım aşamasında ve nasip olursa bir romanımız daha yolda” dedi.
Son dönemlerde kültürel ve sosyal çalışmalarda üretken ve ilçeye katma değerleri olan yazarları ve sanatçıları ziyaret ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “çalışmalarınız çok güzel, tebrik ediyorum. Devlet memurluğunun yanında sanatsal çalışmalar yapmanız da ayrı güzel. Biz sizi tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum “dedi.
Kaleme aldığı kitapları hakkında Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ a bilgi veren Uğur; insanın bir rahatlamaya ihtiyacı vardır. Ben elimden geldiğince doğa sevgisini 7’den 70’e herkese aşılamaya çalışıyorum. Köyden gelen birisi olarak bu sevgiye sahip biriyim. Ekolojik bilinci aşılamak bir birey olarak hepimizin görevidir. Farkında değiliz bazen betonlaşırken sadece doğayı katletmiyoruz. İnsani değerlerimizi katlediyoruz. Böyle bir süreç var. İnsanların zihin değişimleri çok önemlidir. Sadece yeşiller grileşmedi, gökyüzü grileşmedi. İnsanlarında bir grileşme süreci var. Don Kişot’u yazan Cervantes’tir ama Don Kişot Cervantes’i yazmıştır. Bir de buradan bakmak lazım. Don Kişot’ta kâğıtlarda yaşamasaydı biz bugün Cervantes’i tanımıyorduk. Yazarlık sorumluluk işidir. Unutulmuş değerlerimizi ön plana çıkarmaya çalışıyorum. Yani herkes Harry Potter’ın büyüsünde yaşarken ben Pinokyo’nun samimiyetini seçtim. Ben bir AVM sokağında eski bir bakkal dükkanına giderek leblebi tozu almayı tercih ediyorum. Barış Manço’nun dediği gibi yukarıdan bakıldığında 1,5 m² yer kaplıyoruz. Bunun değerini verelim yeter” dedi.
Sosyalleşme ve şehirleşmeyi ayırmak lazım diyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “şehirleşme ilerledikçe bir o kadarda sosyalleşme azalıyor. Dolayısıyla büyükşehirlerde yalnızlaşma başlıyor. Kişi ilkelerinden, değerlerinden koptuğu zaman kendini kaybediyor, kendine yabancılaşıyor. İnsanoğlu doğuştan sosyal bir varlıktır. Sosyalleşirken doğayı korumalı ve saygı göstermeli, değerlerimizden kopmamalıyız. Bu duygularla Yazarımız Ebubekir Uğur’u yayınlamış olduğu kitaplarından dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.