Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

MÜZİK RUHU BESLER

MÜZİK RUHU BESLER
Yazdır / Tarih: 2020-11-02

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir’de yaptığı müziklerle ve verdiği müzik eğitimleriyle adından söz ettiren Aranjör Celalettin Gelmez’i ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi. Aranjör Celalettin Gelmez’i işyerinde ziyaret eden Başkan Tutal, Gelmez’in müzik alanında başarılarını severek takip ettiklerini, başarılarıyla övündüklerini belirtti. Başkan Tutal, “edebiyattan el sanatlarına, güzel sanatlardan müziğe kadar ilçemiz birçok değere sahip. Bu değerlerden birisi de yapmış olduğu besteler ve vermiş olduğu müzik eğitimleriyle adından sıkça söz ettiren eski öğrencim Celalettin Gelmez’e hem teşekkür etmek, hem de desteğimizi iletmek adına iş yerinde ziyaret ettik. Bunun yanında müzik alanında önemli çalışmalara imza atan Celalettin kardeşimizle belediye olarak birlikte birçok çalışmaya imza atmak istiyoruz. Bu kapsamda gerek gençlik merkezimiz bünyesinde, gerekse KOMEK ve Halk Eğitim merkezimiz bünyesinde Seydişehir’imizin gençlerine daha çok müzik eğitimi vermeyi planlıyoruz. Bu vesileyle şehrimizin genç ve üretken Aranjörü Celalettin Gelmez’e müzik hayatında başarılarının devamını diliyorum” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Aranjör Celalettin Gelmez, müziğe ilgisinin, dedesinin devamlı çaldığı kabak kemane ile birlikte başladığını, o günden bu yana her geçen gün müzik alanında kendini geliştirdiğini ifade etti. Gelmez, “dedemin çaldığı kabak kemane ile müziğe ilgim olduğunu fark ettim. Daha sonra abimin hediye ettiği gitar ile birlikte müziğe ilgim en üst seviyeye ulaştı ve gitarla gönül bağım oluştu. Bu aşamadan sonra daha çok çalışarak bu alanda birçok eser oluşturduk. Bu çalışmalarımızdan “Antalya’da” isimli şarkımız, ulusal bir müzik kanalında şu anda yayınlanıyor. Bunun yanında reklam müziği, jingle ve dizi müziği oluşturuyoruz. Yine aynı şekilde ortaya koyduğumuz başka bir eser şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığında yer alıyor. Buna benzer çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Çünkü müzik ruhu besler” dedi. Müzik alanındaki eğitim çalışmalarını da Başkan Tutal’a aktaran Aranjör Gelmez, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü, “birçok enstrümanla eğitim faaliyetlerimiz devam ediyor. Bugün gitar, bağlama, ud, keman gibi enstrümanlarla eğitim veriyoruz. İnşallah Başkanımız Mehmet Tutal’ın da belirttiği gibi Seydişehir’imizin gençlerine daha çok müzik eğitimi vermekten büyük mutluluk duyacağım” dedi. Kendisinin Barış Manço hayranı olduğunu da dile getiren Sanatçı Gelmez, Başkan Tutal’a Barış Manço’nun “Dağlar Dağlar” şarkısını seslendirdi.