Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL, “MÜCADELEMİZ SON NEFESİMİZE KADAR SÜRECEK”

BAŞKAN TUTAL, “MÜCADELEMİZ SON NEFESİMİZE KADAR SÜRECEK”
Yazdır / Tarih: 2020-11-09

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 82. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Mehmet Tutal, Atatürk’ün genç nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetinin, kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, haline geldiğini kaydetti.
Cumhuriyetin temel değerlerini koruyarak, kazanımlarını arttırarak, ülkemizi hak ettiği seviyelere çıkarma gayretiyle yolumuza devam ediyoruz diyen Belediye Başkanı Tutal mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi, bütün değerlerini geliştirip gelecek nesillere devredeceğiz. Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renkleri ile kaynaştırarak inşa eden Gazi Mustafa Kemal, milletimizi ortak bir ideal etrafında birleştirmeyi başararak aziz milletimize, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü hatırlatmıştır. Ülkemiz, Cumhuriyetimizin ilk yıllarından bugüne eğitimde, sağlıkta, sanayide, ekonomide ve diğer alanlarda hızla gelişmektedir. Bunun yanı sıra ülkemiz; temel insan hak ve özgürlüklerinin geliştirip yerleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarının geçerli kılınması yolunda da önemli mesafeler almıştır.
Türk milleti, Mustafa Kemal’in düşünce ve ilkelerinden aldığı ilhamla gelişimini sürdürmekte, ülkesini çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarma azim ve kararlılığı ile geleceğe yürümektedir. Bu yolda Atatürk’ün “Tek bir şeye ihtiyacımız var; çalışkan olmak” ilkesi, bizler için en büyük yol haritalarından biridir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, vatanımızı bölerek milletimizi esaret altına almak isteyenlere karşı Çanakkale, Sakarya ve Dumlupınar’da olduğu gibi ülkemizin her bir köşesinde hak ettikleri cevabı layıkıyla vermiştir.
Aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda sergilediği bu mücadele ruhu, 15 Temmuz 2016 günü ülkemizi teslim almak isteyen karanlık odakların karşısında kahramanca durarak ülkemizin birlik ve beraberliğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.
Şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu kutsal topraklarda ‘Ezan Dinmez, Bayrak İnmez’ diyerek, vatanımız üzerinde hain emelleri olanlara karşı mücadelemiz son nefesimize kadar devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, vefatının 82. yıl dönümünde Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, bağımsızlık uğruna canlarını hiçe sayan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum”dedi.