Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

OKUMA AZMİNİ KAYBETMEYEN DURMUŞ ALİ YAŞAR’A BAŞKAN TUTAL’DAN ZİYARET

OKUMA AZMİNİ KAYBETMEYEN DURMUŞ ALİ YAŞAR’A BAŞKAN TUTAL’DAN ZİYARET
Yazdır / Tarih: 2020-11-12

Seydişehir’e bağlı Taraşçı mahallesinde ikamet eden ve 11 yaşında kas hastalığına yakalanan, yaşamını yatağa bağımlı olarak sürdüren Durmuş Ali Yaşar’ı Belediye Başkanı Mehmet Tutal evinde ziyaret etti.
Taraşçı Beldesi'nde oturan Durmuş Ali Yaşar, ilköğretim 5'inci sınıfta iken kas hastalığına yakalandı. Hastalığı hızla ilerleyen Yaşar, vücudunu fazla hareket ettiremediği için yatağa mahkum oldu.
Hastalığı nedeniyle okulunu da bırakmak zorunda kalan Yaşar, okuma azminden vazgeçmeyerek yatağa bağımlı olarak ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimi tamamladı.
Çocukluk ve öğrencilik hayallerinin yarım kaldığını belirten Durmuş Ali Yaşar, geç de olsa yarım kalan okuluna devam ettiği için mutlu olduğunu ve en azından lise öğrenimini bitirdiğini kaydetti.
Hedefinde üniversite okumak olduğunun fakat rahatsızlığı ve maddi imkanlar nedeni ile okuyamadığını da dile getiren Durmuş Ali Yaşar Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a ziyaretinden dolayı teşekkür etti.
Tüm engellere rağmen okuma alışkanlığından vazgeçmeyerek hem ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini tamamlayan hem de sayısız kitap okumaya devam eden Yaşar’ı tebrik eden Başkan Tutal, geçmiş olsun dileklerini iletti.
Okumayı çok seven Yaşar’a kitaplar da hediye eden Başkan Tutal, Yaşar’ın azminin herkese örnek olacağını söyledi.