Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

ZABITA EKİPLERİNDEN FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

ZABITA EKİPLERİNDEN FAHİŞ FİYAT DENETİMİ
Yazdır / Tarih: 2021-01-29

Seydişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçenin farklı noktalarında faaliyet gösteren iş yerlerinde fahiş fiyat, sosyal mesafe ve hijyen denetimi gerçekleştirdi.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ekiplerin alışveriş merkezleri, market ve bakkallarda reyon fiyatları, etiket fiyatları, son kullanma tarihi, işletmenin uygun kapasitesine müşteri kabulü ile maske, mesafe ve hijyen kuralları denetimlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu “fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” açıklaması ile Seydişehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı.
Başkan Tutal; ekiplerimiz fiyat etiketi denetimi, son kullanım tarihi kontrolü, koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlere göre de sosyal mesafe ve hijyen gibi kurallara uyulup uyulmadığı hususunda bir dizi denetim gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde; hijyen noktasında, belediye olarak gerekli çalışmalarımızı her anlamda sürdürürken, bir yandan da işyerlerimizde fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesi için, genel temizlik ve sosyal mesafeye ilişkin uyarılarımızı da gerçekleştiriyoruz.
Son günlerde fiyatlarında sürekli artış olduğu gözlemlenen ürünlere yönelik haksız fiyat artışı denetimi gerçekleştirilmiştir. Denetimi gerçekleştirilen ürünlerin özellikle cins, marka, gramaj, fiyat başta olmak üzere son kullanma tarihi, tazelik, hijyen koşulları ve benzeri konularda denetim yapılmıştır.
Şu ana dek yapılan denetimlerde zabıta ekiplerimiz, söz konusu ürünlere dair anormal fiyat artışı yapan işyerine rastlamazken, çeşitli ihlallere dair ihtarlarını da yaptı. Unutulmamalıdır ki bu kapsamda süreci istismar eden herkese karşıyız. Çünkü önceliğimiz, vatandaşlarımızın sağlığını ve huzurunu korumaktır. Herkesi bu zorlu süreçte daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.