Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

9.792 AĞACI KESİLMEKTEN KURTARDIK

9.792 AĞACI KESİLMEKTEN KURTARDIK
Yazdır / Tarih: 2021-02-08

Seydişehir Belediyesi Sıfır Atık kapsamında başlatmış olduğu geri dönüşüm çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
2020 yılı içerisinde plastik, metal ve kağıttan oluşan toplam 720 ton atığı geri dönüşüme kazandıran Seydişehir Belediyesi büyük bir tasarruf sağlayarak milli ekonomiye önemli katkı sağladı.
2020 yılında 576 ton kağıt, 120 ton plastik ve 24 ton metal atığını geri dönüşüme kazandıran Seydişehir Belediyesi, geri dönüşüme kazandırdığı kağıt atıklarıyla 9.792 ağacı kesilmekten kurtardı, plastik ve metal atıklarıyla da 1.2 MW enerji tasarrufu sağladı.
Sıfır atık çalışmalarının aralıksız devam ettiğini, 2020 yılında geri dönüşüme kazandırılan atık rakamlarının daha üst seviyelere çıkarılacağını belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Atıklarımızı hiçbir zaman çöp olarak görmedik, tam aksine tasarruf sağlayacağımız kaynak olarak değerlendirdik. Bu kapsamda 2020 yılında geri dönüşüme kazandırdığımız 720 ton plastik, kağıt ve metal atıkları, önümüzdeki dönemde daha çok tasarruf sağlayacağımızın göstergesidir” dedi.
Geri dönüşüme kazandırılan 576 ton kağıt ile birlikte 9.792 ağacı kesilmekten kurtardıklarını sözlerine ekleyen Başkan Tutal, “içinde bulunduğumuz doğayı korumak, hepimizin en asli görevleri arasında yer almaktadır. Eşsiz güzellikteki doğamızın sürdürülebilirliğini sağlayan en önemli canlı varlık, ağaçlarımızdır. Ağaçlarımızı en iyi şekilde muhafaza etmek, yeni ağaçları doğaya kazandırmak en önem verdiğimiz konulardandır. Bu güne kadar ilçemiz genelinde 207 bin M² yeşil alanı ilçemize kazandırmakla beraber geri dönüşümde gösterdiğimiz gayretle de doğamızı koruyoruz.
Özellikle kağıt atıklarını geri dönüşüme kazandırıp 9.792 ağacı kesilmekten kurtardık. Bu rakamlarla ilçemiz tarihinde geri dönüşüm yoluyla doğaya ve milli ekonomiye en büyük katkı sağladığımız rakamlara ulaşmış olduk. Bu güne kadar atık konusunda hassasiyet gösteren tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bugünden sonra inşallah hemşehrilerimizin daha fazla göstereceği hassasiyetle, belediyemizin gayretiyle bu rakamları daha da yukarılara çıkaracağız. Bu vesileyle de hemşehrilerimizin, atıkların ayrıştırılması noktasında oluşturduğumuz atık toplama konteynırlarımıza atıkların cinslerine göre atıklarını atmalarını, bu sayede hep birlikte daha fazla atığı milli ekonomiye ve doğaya kazandırmayı temenni ediyoruz ” diye konuştu.