Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

IPARD II 10. BAŞVURU ÇAĞRISI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

IPARD II 10. BAŞVURU ÇAĞRISI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Yazdır / Tarih: 2021-02-08

Tarım Kırsal Kalkınma ve Destekleme (IPARD II) programı 10. başvuru çağrısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı, Seydişehir Belediye Düğün salonunda yapıldı.
Seydişehir Belediyesi ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, STK Başkanları, Merkez ve Kırsal Mahalle Muhtarları, Mahalle Temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Seydişehir Belediyesi olarak kırsal kalkınmayı destekleme amacı ile yapılan bu tür çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Seydişehir’imiz, sanayide, tarımda, hayvancılıkta gelişmesini sürekli sürdüren bir ilçe konumundadır. Bu kapsamda Seydişehir’imizin tarım ve hayvancılık sektöründe daha da gelişmesini sağlamak amacıyla hem belediye olarak hem de devletimizin ilgili kurumları aracılığıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün de TKDK Konya Şubemiz ile birlikte tarım ve hayvancılık konusundaki desteklemeler konusunda bilgilendirmeler yapıyoruz. Ancak vatandaşlarımız bu konuda biraz aktif ve duyarlı değil. Hükümet'imizin bu sektörde ilgilenen vatandaşlarımıza sunduğu destekler bir hayli fazla ve yüksek olmasına rağmen Seydişehir halkı olarak köy ve kasabalarımızla birlikte bu tür projelerimizden yeterince faydalandığımızı söyleyemiyoruz. Kırsal mahallelerimizde belediye olarak vatandaşlarımızın bireysel proje desteklerinde her türlü destek ve katkıyı sağlıyoruz, sağlamaya devam edeceğiz. Kırsal mahallelerimizdeki bu tür yatırımcılara ve bu sektörle ilgilenen vatandaşlarımıza daha fazla destek vermeyi yaygın hale getirmeye devam edeceğiz. Hayvancılık bölgesi oluşturma noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Birinci sınıf tarım arazi olmamak kaydıyla nerede olursa olsun proje getiren herkese ruhsat verdik vermeye de devam edeceğiz. Çünkü bu ülkenin ister tarım, ister hayvancılık, ister sanayi olsun üretmeye ihtiyacı var. Elhamdülillah özellikle Anadolu insanının ürettiği ürünlerin neredeyse tamamı yurt dışına ihraç ediliyor. Seydişehir OSB’de bu noktada yatırım yapmaya başlayan arkadaşlarımız var. Proje üretme noktasında ve yatırımlara yönlendirme noktasında hep birlikte çalışmalıyız” dedi.
Konya TKDK İl Koordinatörü Yavuz Uysal ve İletişim Uzmanı Hasan Çoban tarafından IPART II 10. çağrı programı ve destekler hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Program sonunda Tarım Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Proje Birim Amiri ve proje ekibi katılımcıların sorularını yanıtladı.