Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

ÇANAKKALE 3 KITA 7 İKLİMİN MÜHRÜDÜR

ÇANAKKALE 3 KITA 7 İKLİMİN MÜHRÜDÜR
Yazdır / Tarih: 2021-03-17

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Çanakkale Zaferinin, vatan topraklarına göz diken ve işgale kalkışan emperyalist devletlere vurulan bir tokat olduğunu belirtti.
15 Temmuz'da aynı işgali yaşatmak isteyen güçlere aynı şekilde tokat vurularak cevaplarını aldıklarını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Bugün üzerinden bir asır geçmesine rağmen hala destansı mücadelesini konuştuğumuz Çanakkale Zaferi’nin yıldönümüne ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. ‘Çanakkale Geçilmez’ ibaresini tüm dünyaya ilan eden milletimiz bugün de aynı özveri ve birlik içinde küresel rant odakları tarafından gelen her türlü oyuna karşı dimdik durmaktadır.
 
Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır. Biz de bu mukaddes vatanın bedelini yüzyıllardır ödüyoruz. Sadece bizim değil, dünya tarihindeki en önemli hadiselerden biri de Çanakkale Savaşlarıdır. Çanakkale Haçın, Hilal ile savaşıdır ve bu savaşı Elhamdülillah Hilal kazanmıştır. Çanakkale maddenin mana ile savaşıdır ve bu savaşı mana kazanmıştır. Çanakkale Destanı, bizim gençlerimize, çocuklarımıza öğretebileceğimiz, anlatabileceğimiz tarihteki en önemli hadiselerden biridir. Defalarca bedeli ödenmiştir. Bu Anadolu topraklarının vatan olması noktasında birçok badireler atlattık. Atlatmaya da devam ediyoruz.
 
Şehadet makamına erişmek için adeta yarışan kahramanlarımızı unutmuyoruz. Böylesi bir iman ile vatanı için mücadele eden şehitlerimiz ile bu vatana kimse kirli ellerini sürememiş, hain emellerine ulaşamamıştır. Bu vesile ile vatanımızın bekası için Çanakkale’de tarihimize unutulmaz iz bırakan, 250 bini aşkın şehidimizin ve yüz binlerce gazimizin bizlere armağan ettiği bir destan Çanakkale 3 kıta 7 iklimin mührüdür. Bize emanet edilen bu mukaddes topraklar için canlarını feda eden ecdadımızın, nasıl bir vatan sevgisi ve iman ile mücadele ettiklerini iyi anlamamız gerekiyor. Çanakkale’nin kızıla boyandığı o günleri rabbim bizlere yeniden yaşatmasın. Çanakkale ruhunun tüm ülkemizde tekrar dirilmesini temenni ederek, Zaferimizin 106. yıl dönümünü kutluyor, vatan savunması için canlarını sarsılmaz bir iradeyle hiçe sayan tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.