Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

41 MISRA 41 ÇİZGİ SERGİSİ AÇILDI

41 MISRA 41 ÇİZGİ SERGİSİ AÇILDI
Yazdır / Tarih: 2021-03-18

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, karikatürist Hasan Aycın’ın kaleme aldığı 41 eserin sergilendiği “41 mısra, 41 çizgi” sergisinin açılışı yapıldı.
Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen açılışa Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Koya Büyükşehir Belediyesi Proje Koordinatörü Esabil Yıldız, İlçe Emniyet Müdürü Cevdet Arıcı, AK Parti Başkanı Kemalettin Atalay, ve ilçe protokol üyeleri katıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi Proje Koordinatörü Esabil Yıldız, İstiklal Marşının kabulünün 100. yılı ve Çanakkale Şehitlerini anma programı kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdi bir proje olduğunu kaydetti.
Bedir’den Çanakkale’ye ve kurtuluş mücadelemizde gösterilen milli birlik ve mücadele ruhunu Mehmet Akif’in 41 mısrasına nakış nakış işlendiğini söyleyen Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Çanakkale ruhu, dünyada eşi ve benzeri bulunmayan, küçüğünden büyüğüne milletimizin ortaya koyduğu sarsılmaz bir iradedir. Mehmet Akif’in kaleme aldığı İstiklal Marşımız, bir şiir, bir metin değil, Çanakkale Ruhunu yansıtan mısralarıyla milletimizin adeta bir manifestosu olmuştur. Her bir mısranın ayrı bir anlamı, ayrı bir hikmeti vardır. İstiklal Marşımızın her bir mısrası Çanakkale’deki milli birlik ve mücadele ruhunu yansıtmaktadır. İstiklal Marşımızın 41 mısrasını çizimlerle kaleme alan Hasan Aycın’a teşekkür ediyorum. Böylesine anlamlı 41 eserin ilçemizde sergilenmesinde emeği geçen başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve ekibine, teşekkür ediyor, tüm gençlerimizi, çocuklarımızı ve hemşehrilerimizi bir hafta devam edecek olan sergimize davet ediyorum” dedi.
Seydişehir Belediye Düğün Salonunda 25 Mart tarihine kadar sürecek olan serginin açılışında konuşan Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, İstiklal Marşının 41 mısrasının 41 eserle sergilendiği serginin hayırlı olmasını dileyerek Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a ve ekibine teşekkür etti.
İstiklal Marşının 41 mısrasının çizimlerle kaleme alındığı “41 Mısra 41 Eser” sergisi, 25 Mart tarihinde son bulacak.