Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYİDHARUN ÇEVRE DÜZENLEMESİ SONA YAKLAŞTI

SEYİDHARUN ÇEVRE DÜZENLEMESİ SONA YAKLAŞTI
Yazdır / Tarih: 2021-03-30

Seydişehir tarihinin en kapsamlı çevre düzenleme projesi olan Seyyid Harun Veli Cami ve Çevresi düzenleme projesi tamamlanıyor.
İçerisinde kafeterya, sosyal donatı alanları, yürüyüş ve dinlenme alanları bulunan ve geçici kabulü yapılan proje yakın zamanda Seydişehirlilere hizmet vermeye başlayacak.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Seyyid Harun Veli cami ve çevresi düzenleme projesiyle birlikte Seyyid Harun Veli’nin manevi ikliminin yaşatılacağını belirten Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, projenin Seydişehir’e hayırlı olmasını diledi.
Projenin geçici kabulünün yapıldığını belirten Başkan Tutal, “Konya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz Seyyid Harun Veli Cami ve çevresi düzenleme projemizde artık sona gelindi. Bahar aylarıyla birlikte hizmete açmayı planlıyoruz. Bu projemiz Seydişehir tarihindeki en kapsamlı çevre düzenleme projesi olarak şehrimizin bir değeri, bir cazibe merkezi haline geldi. Kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte başlattığımız çalışmalar sonucunda bölgemiz cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor” dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seyyid Harun Veli cami ve çevresi düzenleme projesine ile birlikte Konya Valiliği (YİKOP ) tarafından kaynak aktarılarak 2 . etap çalışmaları tamamlanan Arasta Çarşısı restore ve cephe giydirme çalışmalarının 3. Etap ihalesinin yapıldığını belirtti.
Başkan Tutal, “Seyyid Harun Veli Cami bölgemizin bir diğer cazibe projesi olan Arasta Çarşı projemizdir. Bu çalışmalarımızı farklı kurum ve kuruluşlardan kaynak bulmak suretiyle ilk 2 etabını tamamlamıştık. 3. Etap çalışmalarımızın da ihalesini yakın zamanda gerçekleştirdik. Seyyid Harun Veli cami ve çevresi düzenleme projemizin tamamlanmasının akabinde Arasta Çarşısı çalışmamızı da tamamladığımızda her iki çalışmamız bütünleşecek ve bu bölgemiz şehrimizin cazibe merkezi konumuna gelecek. Bu projelerimizde emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum olmak üzere, Konya Valiliğimize , Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a ve tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Her iki çalışmamızın da şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.