Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ

YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ
Yazdır / Tarih: 2021-03-30

Seydişehir İlçe Protokol üyeleri, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı trafikte yaya önceliğine farkındalık çekmek amacıyla ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ ana temalı kampanyaya destek verdi.
Yayaların geçiş üstünlüğüne dikkat çekmek için İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan kırmızı çizgi uygulaması kapsamında Seydişehir’de ana arter caddelerde ışıksız yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.
Kaymakam Aydın Erdoğan Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Jandarma Komutanı Yahya İsa Koca, İlçe Emniyet Müdürü Cevdet Arıcı ve Milli Eğitim müdürü Tahir Kibar eşliğinde çizgi çekti.
İçişleri Bakanlığı’nın “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” sloganıyla başlattığı trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik kampanyaya Kaymakam Aydın Erdoğan ve Belediye Başkanı Mehmet Tutal’da katıldı öğrencilerle birlikte kırmızı çizgi çekerek sürücüleri uyardılar.
Proje kapsamında tüm ülke genelinde olduğu gibi Seydişehir’de de yaya geçitleri kırmızıya boyanmaya başladığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal;” farkındalık yaratmak amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu kırmızı çizgi uygulaması ekiplerimiz tarafından yaya geçitlerinde hayata geçirildi” ifadelerini kullandı.
Kaymakam Erdoğan ; “içişleri bakanlığımız tarafından başlatılan proje ile yayaların ve sürücülerin daha düzenli ve güvenli bir trafik akışı içerisinde olmaları için büyük önem taşıyan yaya geçidi çizgileri sayesinde ilçe genelinde kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.
Başkan Tutal , Seydişehir Belediyesi ekiplerin tarafından ışıksız yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekilme işlemlerinin devam ettiğini kaydetti.
Kampanyaya İlçe Kaymakamı Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Jandarma Komutanı Salih Yahya Koca ve İlçe Emniyet Müdürü Cevdet Arıcı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar ve öğrencilerle birlikte Hükümet Konağı önünde Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ uygulamalı olarak destek verdi.