Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR'DE SOKAK HAYVANLARI VE KUŞLARA YUVA VE YEM KAPLARI BIRAKILDI

SEYDİŞEHİR'DE SOKAK HAYVANLARI VE KUŞLARA YUVA VE YEM KAPLARI BIRAKILDI
Yazdır / Tarih: 2021-04-08

Seydişehir Belediyesi, Seydişehir Kızılay Temsilciliğine bağlı gönüllü gençler ve hayvanseverler tarafından ilçe genelinde farklı noktalara sokak hayvanları ve kuşlar için yem kapları, suluklar ve kuş yuvaları yerleştirildi.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal, ilçede bulunan muhtelif park ve ana arter bölgelere sokak hayvanları için 10 adet yemlik ve suluk, kuşlar için ise 30 adet kuş yuvası ve 30 adet yemlik ve suluk bıraktıklarını kaydetti.
Başkan Tutal; “Bir beldede sadece insanoğlunun ihtiyaçlarının karşılanması yeterli değildir.
Tüm canlıların karnının doyması, su ihtiyaçlarının giderilmiş olması ile mutluluk ve huzur gelir. Belediyemiz ile Kızılay Şubesi gönüllülerimiz ve hayvanseverlerimiz tarafından ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projemizde biz sokak hayvanlarımız ve canlılarımızın aç kalmasını istemiyoruz. Hz.Ömer'in "Dağlara buğdaylar serpin Müslüman ülkede kuşlar aç" demesinler sözünü kendimize ilke edindik.
Koronavirüs salgını tehdidi nedeniyle lokanta, kafeterya ve benzeri yerlerin kapanmasıyla birlikte besin kaynağı bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarını unutmadık. Belirli alanlarımıza sokak hayvanlarımız içim yemlerini bıraktık. Can dostlarımıza yönelik olarak periyodik sürdürdüğümüz mama ve su dağıtımını bu süreçte biraz daha sıklaştırdık ve arttırdık. İlçemizdeki tüm canlılar huzurlu ve mutlu olsun istiyoruz. Seydişehir Kızılay Temsilciliği Başkanı Tevfik Balcı'ya , Kızılay Gönüllülerimize ve hayvanseverlerimize projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Seydişehir Kızılay Temsilciliği Başkanı Tevfik Balcı, sokak hayvanlarının aç kalmaması ve su ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla böylesi bir çalışmayı gerçekleştirdiklerini belirterek projede desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve gönüllü hayvanseverlere teşekkür etti.