Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR TARIMI DESTEKLEMELERLE GELİŞİYOR

SEYDİŞEHİR TARIMI DESTEKLEMELERLE GELİŞİYOR
Yazdır / Tarih: 2021-05-21

KOP Bölge İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen, Seydişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “KOP’la Organikler Toprağa Geri Dönüyor” projesi ile “Çilek Bahçelerinde Elektrikli Çit Kurulumu” projelerinin devir teslim töreni gerçekleştirildi.
Teslim törenine Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Başkanları ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Personeli Ali Özel, “yürütülen projeler kapsamında proje ortağı ve yararlanıcısı olan Ziraat Odası Başkanlığımıza %80 hibe ile 10 tonluk katı gübre dağıtma makinesi ile anız parçalama makinesinin devrini gerçekleştiriyoruz. Yine proje ortağımız ve yararlanıcımız Üç Karaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifimize de yine 1 adet 10 tonluk katı gübre dağıtma makinesini %80 hibe desteğiyle devrini gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında 28 üreticimize de %75 hibeli güneş enerjili elektrikli çit desteği sağlıyoruz” dedi.
“KOP ile Organikler Toprağa Geri Dönüyor” proje ortağı ve yararlanıcısı olan Üç Karaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mevlüt Kara, “110 üyeye sahip kooperatifimiz, tarımsal ve hayvansal üretimde Seydişehir için büyük bir önem taşıyor. Bu proje kapsamında %80 hibe olarak kooperatifimize kazandırdığımız katı gübre dağıtma makinemiz üyelerimize ve üreticilerimize büyük bir katkı sağlayacak. Emeği geçen Kaymakamımız Aydın Erdoğan’a, Belediye Başkanımız Mehmet Tutal’a, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ali Ergin’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“KOP ile Organikler Toprağa Geri Dönüyor” proje ortağı ve yararlanıcısı olan Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, proje kapsamında şehrimizin tarımsal üretiminin daha da artması için yürütülen projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.
Seydişehir tarımının ve hayvancılığının desteklemelerle daha da geliştiğini ifade eden Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “ilçemizde tarımsal ve hayvansal üretim her geçen gün desteklemelerle daha da gelişiyor. Bizler de belediye olarak kooperatiflerimizle, STK’larımızla işbirliği içerisinde ilçemizin tarımsal ve hayvansal üretimine katkı sağlamaya devam ediyoruz. İlçemiz üreticilerini ilgilendiren bu projede emeği geçen başta KOP idaremiz olmak üzere herkese teşekkür ediyor, proje kapsamında hibe alınan ekipmanların üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Seydişehirli üreticilerin tarımsal ve hayvansal üretimde büyük bir mesafe aldığını söyleyen Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin “üreticilerimizin her zaman ve her koşulda yanlarında olmaya devam ediyoruz. Seydişehir’de bu güne kadar birçok projeyi hayata geçirdik, hayata geçirmeye de devam ediyoruz. Kaymakamımız ve belediye başkanımız da üreticilerimize ve bizlere büyük destek vermeye devam ediyor” diye konuştu.
Seydişehir’de üretim konusunda büyük bir işbirliği içerisinde olduklarını ifade eden Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan, bu işbirliğinin meyvelerini aldıklarını ve bunun somut göstergesini de bugün üreticilerimize teslim ettiklerini söyleyerek ekipman desteğinin üreticilere hayırlı olmasını diledi.
Konuşmaların akabinde makine ve ekipmanlar, proje yararlanıcısına teslim edildi. Devir teslim törenine muhtarlar ve çiftçiler de katıldı.