Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL KOSKİ ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

BAŞKAN TUTAL KOSKİ ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ
Yazdır / Tarih: 2021-06-30

Seyyid Harun Cami ve çevre düzenlemesi projesi kapsamında başlatılan cephe giydirme çalışmalarının 3. etabı başladı.
Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seyyid Harun Cami ve çevre düzenlemesi projesinde devam eden çalışmalar kapsamında Arasta çarşısında Koski tarafından başlatılan alt yapı çalışmalarını yerinde inceledi.
Arasta Çarşısı cephe giydirme ve sağlıklaştırma çalışması kapsamında 3. etap çalışmaların başladığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Arasta çarşısı 3. etap çalışmalarımız öncesinde bu bölgemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeni ile alt yapı sorunu olan 153093 sokakta kanalizasyon ve su hatlarını yenileme çalışmalarına başladık. Gönlümüz kapanma döneminde yapmak idi ancak ödeneklerin ve resmi ihalelerinin yapılması bu zaman dilimine ancak yetişti. Bu bölgemizde öncelikle alt yapı sorununu tamamlamak zorundayız, akabinde üst yapı çalışmalarına başlayacağız. Fakat Kurban Bayramının yaklaşması nedeni ile bayram haftasında çalışmalarımıza ara vererek bayram sonrasının akabinde çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Esnaflarımızın mağdur olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
Seydişehir’in gelişmesi ve ekonomik anlamada kalkınması adına çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Başkan Tutal; “Kamu kaynaklarını israf etmeden ve yapılan çalışmaların verimli olması için bunun gerekli olduğunu herkes biliyor. Şu an KOSKİ alt yapı çalışmalarında içme suyu hattı yenilemesinde 1.683 metrede, kanalizasyon için ise 1.400 metrede çalışma yapıyor. Yetersiz, işlevini yitirmiş ve çürüme aşamasına gelmiş kanalizasyon sistemini değiştirerek, yağmur sularının akacağı ek sistemleri yapacağız. Bunları da kısa sürede yapmak mecburiyetindeyiz. Bu çalışmalar esnasında vatandaşlarımızın olumsuz etkilendiğini biliyoruz. Bu konuda kendilerinin sağduyusuna sığınıyor, anlayışlarına teşekkür ediyorum” dedi.