Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL, KÖSELECİ EVİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

BAŞKAN TUTAL, KÖSELECİ EVİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Yazdır / Tarih: 2021-07-05

Seydişehir’in tarihi ve kültürel zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak için başlatılan projeler kapsamında yapımı tamamlanan Köseleci Evi’nde Belediye Başkanı Mehmet Tutal incelemelerde bulundu.
Başkan Tutal, restarasyonu ve yapımı tamamlanan Köseleci Evinin Kültür ve Sanatevi olarak Seydişehir’e kazandırıldığını belirtti.
Seydişehir Belediyesi tarafından kamulaştırması yapılan ve hibesi (YİKOB) Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından Hacı Seyitali Mahallesi Türbe Camisi karşısında 484 ada 55 parselde bulunan Köseleci evi Seydişehir’e kazandırıldı.
Seydişehir’in tarihi ve kültürel zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak için çalışan Belediye Başkanı Mehmet Tutal “Uzun yıllar atıl durumda kaldığı için yapımı ve restorasyonu mümkün olmayan binamızı yıkarak yeniden aslına uygun olarak gerçekleştirdik. Bu yapımızın Seydişehir’e tarihi ve kültürel bir canlılık kazandıracağına inanıyoruz. Tarihimizi, mimarimizi gelecek kuşaklara aktararak kültürümüzün tanıtımına katkı sağlayacaktır. Bu tarihi binamızı çok amaçlı olarak değerlendirilip en kısa sürede halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.
Restorasyonu tamamlanan tarihi evin Seydişehir’e kazandırılmasında Projede emeği geçen çalışanlara teşekkür eden Başkan Tutal; “Seydişehir’in kültürel ve tarihi yapıları ile doğa ve tabiatının korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Biz istiyoruz ki ilçemizde bulunan tarihi dokuya sahip evlerimizi restore ederek yeniden kullanıma kazandıralım. Çünkü geçmiş ile ne kadar sağlam bir köprü kurarsak o kadar güçlü oluruz. Toplumları bir arada tutan ve onları millet olarak geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlayan ortak noktalardan biri tarihimizdir. Tarihi değerlerimizi ve doğal güzelliklerimizi yaşatmak için elimizden gelen tüm desteği vermeye devam edeceğiz. Seydişehirli hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun " dedi.