Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL LGS BİRİNCİSİNİ AĞIRLADI

BAŞKAN TUTAL LGS BİRİNCİSİNİ AĞIRLADI
Yazdır / Tarih: 2021-07-07

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, LGS Türkiye birincisini makamında ağırladı.
LGS sınavlarında 90 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincisi olan Mahmut Esat Ortaokulu öğrencisi Muhammed Hakan Ekinci’yi Belediye Başkanı Mehmet Tutal altınla ödüllendirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen LGS sınavı sonuçlarına göre 36 farklı ilden 97 öğrenci tüm soruları doğru cevapladı. 500 tam puan alan öğrencilerden biri olan Hakan Ekinciyi tebrik eden Başkan Tutal, Ekincinin ailesine, okul idarecilerine ve öğretmenlerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Okullarında birinci çıkarmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Okul Müdürü Süleyman Boztepe; “ilçemiz adına büyük bir başarı elde eden öğrencimize okulumuz adına teşekkür ediyorum. Pandemi döneminde çok fazla okula gidemedik fakat kendisi bu süreci fırsata çevirerek hem kendi adına hem de ilçemiz adına büyük bir başarı elde etti. Sizlerin nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “dedi.
Seydişehir’in eğitim alanında adından söz ettirdiğini kaydeden Belediye Başkanı Tutal; “İlçemizin eğitim seviyesindeki çıtası her geçen gün daha da yükseliyor. Geçmişten bu yana okullarımız arasında tatlı bir yarış var. Türkiye'de 97 kişi 90 sorunun 90'ını doğru cevaplayarak tam puan aldı. Birincilerin arasında Muhammed’in isminin de olması bizi çok mutlu etti. Öğrencimizin böylesi bir başarıyı elde etmesinde öğrencimizin inancının ve azminin yanında, ailesinin ve öğretmenlerinin de büyük emeği olduğunu düşünüyorum. Azmi, inancı ve başarısı için tekrardan Muhammed Hakan’ı tebrik ediyor, ailesine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
LGS birincisi Ekinci’den ideali olan okul hakkında bilgi alan Başkan Tutal; “Bir genç mühendis Türkiye’nin gidişatını değiştirdi. Gençlerimizin hedefini belirlemesi ve hedefinde yürümesi, çalışma, azim ve gayretle oluyor. Birinci olmak Muhammed’e artık daha büyük sorumluluklar yükledi. Bu noktada elimizden ne geliyorsa, gerek burs anlamında gerekse sosyal destek anlamında öğrencimizi her zaman destekleyeceğiz. Eğitim hayatının ikinci ayağını çok iyi bir başarı ile tamamlayan öğrencimizin hem kendine hem de vatanına hizmet etme noktasında idealist bir birey olmasını temenni ediyor, Seydişehirli diğer genç kardeşlerimize de örnek olmasını diliyorum” dedi.