Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR’E MODERN HAYVAN BARINAĞI

SEYDİŞEHİR’E MODERN HAYVAN BARINAĞI
Yazdır / Tarih: 2021-07-08

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir’de vatandaşlar tarafından her gün gündeme gelen ve sayıları gün geçtikçe artan başıboş köpeklerle ilgili şikayetlere duyarsız kalmadı.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın Tarım ve Orman Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğu görüşmeler sonucunda Seydişehir’e 500 hayvan kapasiteli barınak yapılması kararı alındı.
Başkan Tutal, Konya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Duman, İzin ve İrtifak Şube Müdürü Yusuf Yalçın, Beyşehir Orman İşletme Müdürü Fırat Arıkan, Konya Fidanlık İşletme Müdürü Osman Oduncu, ve Seydişehir Orman İşletme Şefi Fatih Ünal, Alacadağ Orman İşletme Şefi Fatih Çelik ile birlikte barınak yapılması planlanan bölgede incelemelerde bulundu.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Seydişehir Belediyesi ile birlikte yürütülecek olan sokak hayvanlarının barınması için hayata geçirilecek proje 3 hektarlık alanı kapsıyor.
Ormanlık alanda izin talebi gerçekleştirilecek olan projenin en kısa sürede yapımına başlanacağını kaydeden Belediye başkanı Mehmet Tutal;” Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 3 hektarlık alanın yer tahsisi gerçekleştirilecek. Barınağın yapılması için gerekli yazışmaları tamamladık. Bakanlığımız ve Konya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ortaklaşa gerçekleştireceğimiz barınak projemizde 500 sokak hayvanımızın bakımı ve barınması sağlanacak. Barınak içerisinde Sağlık Odası, Veteriner Odası, Sokak Hayvanlarımızın barınacağı mekanlar, doğal yaşam alanı, v.b. alanlar bulunacak. Hayvan severlerimiz ile köpeklerin başıboş gezmesinden rahatsız olan kesimlerin sürekli gönlünü alacak şekilde çalışmalarımızı gerçekleştirebilmek için projemizi en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz. Sokak hayvanlarının da yaşam hakkı var. Onlara en iyi şartlarda bakım ve barınma imkanı sunmak görevimiz. Projemizin hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Konya Orman Bölge Müdürlüğümüze, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “ifadelerini kullandı.
Başkan Tutal ve beraberindeki heyet daha sonra Kuğulu Tabiat Parkına giderek 3 gölette devam eden çalışmaları inceleyerek gölet çevresinde yapılacak olan çevre düzenlemesi, ağaçlandırma çalışması ve sedde çalışmalarını inceleyerek fikir alışverişinde bulundular.