Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

GENÇ YAZAR ÖZDEMİR’DEN, BAŞKAN TUTAL’A ZİYARET

GENÇ YAZAR ÖZDEMİR’DEN, BAŞKAN TUTAL’A ZİYARET
Yazdır / Tarih: 2021-07-09

Seydişehirli genç yazar Baran Özdemir, 19 yaşında 2. Şiir kitabını yayımladı.
Özdemir Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ı ziyaret ederek içerisinde 50 şiirin yer aldığı “Ücra” isimli kitabını Başkan Tutal’a hediye etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tutal, her geçen gün Seydişehir’in kültür hazinesine yeni eserlerin kazandırıldığını belirterek genç yaşında Seydişehir’in kültür hazinesine yeni eser kazandıran Baran Özdemir’i tebrik etti.
Kendi benliğini oluşturan şiirlerden etkilenerek bu şiirleri iç dünyasında içselleştirdiğini ve bunları da okuyucuya sunduğunu belirten genç yazar Baran Özdemir, “şiir yazmaya lise yıllarımda başladım. Lise yıllarımda edindiğim tecrübelerim ışığında, kendi benliğimi oluşturan şiirlerden etkilenerek 17 yaşımda “Henüz Daha 17’si” isimli ilk şiir kitabımı yayımladım. Edebiyata ve insan tabiatına duyduğum ilgi dolayısıyla da Türk Dili ve Edebiyatı bölümü okuyorum. Her geçen gün şiirlerimin üzerine daha da katarak 2. Kitabım olan ‘Ücra’ isimli eserimi yayımladım. Son kitabım 50 şiirden oluşuyor ve genellikle şiirlerimin konusunu doğa ve tabiat sevgisi, geçmişe özlem, sevgiliye duyulan aşk, umut gibi konular oluşturuyor” dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın eğitimci olması nedeni ile edebi eserlere duyduğu ilgi ve desteğiyle her daim örnek bir kişilik olduğunu belirten yazar Özdemir; “Başkanımız eğitimci olması dolayısıyla biz genç yazarlara hem ilham veriyor, hem de destek oluyor. Bizlere örnek olduğu için kendisine teşekkür ediyorum. Bugün de kendisinin ziyaret ederek yeni yayınlanan eserimi sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Başkanımızın bizlere verdiğini destek ve değerler ışığında nice eserleri Seydişehir’imize ve Türk Edebiyatımıza kazandırmaya devam edeceğim” diye konuştu.
Seydişehir’in doğasının, tabiatının, tarihinin, kültürünün, sosyolojik yapısının yazarlara ilham kaynağı olduğunu, yazarları teşvik ettiğini belirten Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Seydişehir’imiz, geçmişten günümüze kadar nice yazarlarımıza ilham kaynağı olmuş ve bu uğurda nice eserler ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan şehrimizin kültür hazinesi her geçen gün daha da gelişiyor, bu hazineye yeni hazineler ekleniyor. Bu durum bizleri oldukça mutlu ediyor, gelecek adına daha umutla bakmamıza vesile oluyor. Henüz 19 yaşında 2. Eserini yayımlayan genç şairimiz Baran Özdemir de bizlere umutlu ve mutlu olmamızı sağlayan, şehrimizin kültür hazinesine önemli eserler kazandıran kardeşlerimizden birisidir. Kendisini ve ailesini özellikle tebrik ediyorum ” diye konuştu.