Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SREBRENİTSA SOYKIRIMI KONULU FOTOĞRAF SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

SREBRENİTSA SOYKIRIMI KONULU FOTOĞRAF SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ
Yazdır / Tarih: 2021-07-13

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Seydişehir Belediyesi işbirliği ile ortaklaşa düzenlenen Srebrenitsa Fotoğraf Sergisi Milli İrade Meydanında açıldı. 11 – 13 Temmuz Saat: 11.00- 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan sergi 3 gün sürecek.
11 Temmuz 1995’te Avrupa’da 2. Dünya Savaşından sonraki en büyük soykırımın gerçekleştirildiği Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl döneminde düzenlenen fotoğraf sergisiyle birlikte soykırım unutulmuyor.
Henüz 16 yaşındayken 1992 yılında Drina nehri kıyısında sırplar tarafından kurşuna dizilen sivillerden biri olan, ancak son anda nehre atlayarak karşı tarafa yüzüp hayatını kurtararan Boşnak Fotoğrafçı Veliya Hasanbegoviç’e ait olan fotoğrafların yer aldığı sergi büyük ilgi görüyor.
Sırp askerler tarafından insanların hunharca öldürüldüğü soykırımın, sadece Bosna Hersek'te değil, tüm dünyada acının ve adalet arayışının sembolü haline geldiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal ; “Bosna Savaşı son dönemin en kanlı savaşlarından bir tanesidir. 3 yıldan fazla sürmüş olan Bosna Savaşı'nda 100.000 ila 110.000 kişinin hayatını kaybederken, yine Bosna Savaşı sonrasında milyonlarca insan ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Müslüman oldukları için bu zulme karşı kalan ve Bosna Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda hayatlarını kaybeden 8 bin 372 Boşnak kardeşimizi rahmet ve dua ile anıyorum” ifadelerini kullandı.
Sergiyi gezen Başkan Tutal, “Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Seydişehir’de gerçekleştirilen fotoğraf serginin açılmasında emeği geçen başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve ekibine teşekkür ediyorum “dedi.