Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

Milletvekili Özdemir’den Seydişehir’e Ziyaret

Milletvekili Özdemir’den Seydişehir’e Ziyaret
Yazdır / Tarih: 2021-08-14

Ak Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Ak Parti Seydişehir İlçe Başkanı Kemalettin Atalay ve İlçe Yönetimi ile bir araya gelerek Seydişehir’de devam eden ve yapılması planlanan yatırımları istişare etti.
Şaban Cengiz Kültür Merkezi’nde ilk olarak Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Başkanı Kemalettin Atalay ve ilçe teşkilat üyeleriyle bir araya gelen Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, ilçe genelinde yürütülen çalışmalar hakkın bilgi aldı, yapılması planlanan çalışmaları ve projeleri istişare etti, teşkilat mensuplarıyla hasbihal etti.
Küresel salgın ve ülke genelinde yaşanılan afetler dolayısıyla zorlu bir süreçten geçtiklerini, ancak buna rağmen ekonomiden sosyal hayata, vizyon projelerden iç ve dış politikaya kadar istikrarlı bir süreç yürüttüklerini ifade eden Milletvekili Özdemir, Ak Parti’nin temelinde olan hizmet ve gönül belediyeciliği kavramlarının bu dönemde daha da anlam bulduğunu ifade etti.
Salgının ve doğal afetlerin yaralarını hızlı bir şekilde sarmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Milletvekili Özdemir, “son 2 yıldır ülke olarak hem salgın nedeniyle hem de doğal afetler nedeniyle olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Ülke olarak bu süreci iyi yöneterek vatandaşlarımızın bu olağanüstü durumlardan en az şekilde etkilenmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah bu günleri geride bırakarak daha güçlü bir şekilde yolumuza emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Bu yürüyüşümüzde teşkilatlarımıza ve yerel yönetimlerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumlulukların her daim bilincinde olarak çalışmalarımıza birlik ve beraberlik içerisinde devam edeceğiz. Seydişehir’imizde yapımı devam eden vizyon projelerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Özellikle Alacabel Tüneli’nin biran önce tamamlanması, Hızlı Tren projesinin hayata geçirilmesi, ilçemizin eksikliklerinin giderilmesi, belediyemizin yürütmüş olduğu projelerin tamamlanması ve yerine yeni projelerin hayata geçirilmesi gibi konularda yoğun ve istişareli bir şekilde çalışıyoruz. Yakın dönemde bu çalışmalarımızın meyvesini hep birlikte alacağız. Bizler ilçemizi ilgilendiren tüm çalışmalar hususunda yoğun bir şekilde çalışırken teşkilatımız ve yerel yönetimlerimiz de vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmeye her zamankinden daha fazla ilgilenmeye, sorunlarını halletmeye gayret gösteriyor. Önümüzde 2023 gibi ülke olarak büyük hedefler koyduğumuz bir seçim dönemi olacak. Ülkemizi, bölgesinde lider ülke olma yolunda yakından ilgilendiren, büyük hedeflerin konulduğu 2023 seçimlerini hep birlikte başarı ile sonuçlandıracağız. Bunun için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Salgın döneminde birçok belediyenin yatırımlarında kısıtlamaya gittiğini, ancak Seydişehir Belediyesi yatırımlarını daha da arttırdıklarını söyleyen Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “alt yapıdan üst yapıya, şehrimizin vizyon projelerinden mahallelerimizdeki çalışmalarımıza kadar birçok alanda hizmetlerimizi bu dönemde daha da attırdık. Yaz sezonunda özellikle üst yapı çalışmalarına daha da ağırlık verdik. Bunun yanında ilçemize değer katacak projelerimizi de titizlikle uygulamaya ve yürütmeye devam ediyoruz. Bu çalışmaları yürütürken bizlerden desteğini esirgemeyen başta Milletvekilimiz Hacı Ahmet Özdemir olmak üzere tüm milletvekillerimize ve herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Toplantının akabinde Kesecik Mahallesinde Cuma Namazının ardından mahalle sakinleriyle bir araya gelerek hasbihal eden Milletvekili Özdemir, Başkan Tutal ve Başkan Atalay, mahalle sakinlerinin isteklerini, taleplerini dinleyerek mahallede devam eden çalışmaları istişare etti. Daha sonra eski garaj bölgesindeki esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Milletvekili Özdemir, Başkan Tutal ve Başkan Atalay, sonrasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Uzun’u ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Arbağ’ı ziyaret ederek fakültede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.