Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL’DAN YAZ KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİNE ZİYARET

BAŞKAN TUTAL’DAN YAZ KURAN KURSU ÖĞRENCİLERİNE ZİYARET
Yazdır / Tarih: 2021-08-19

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir merkez ve kırsal mahallelerdeki yaz Kur’an kurslarında eğitim gören öğrencileri Kuğulu Tabiat Parkı’nda ziyaret etti.
Diyanet İşleri Başkanlığı Seydişehir İlçe Müftülüğü tarafından Seydişehir’de düzenlenen yaz Kur’an kurslarından mezun olan öğrenciler Kuğulu Tabiat Parkı’nda mezuniyet yemeğinde bir araya geldi. Mezuniyet yemeğinin akabinde düzenlenen çuval yarışı, halat çekme gibi etkinliklerle öğrenciler doyasıya eğlendi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Seydişehir İlçe Müftülüğü tarafından merkez ve kırsal mahallelerde düzenlenen yaz Kur’an kursunda eğitim gören ve Kuğulu Tabiat Parkı’nda bir araya gelen öğrencileri İlçe Müftüsü Adem Bebek ile birlikte ziyaret eden Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, yaz tatilini verimli bir şekilde geçiren tüm öğrencileri tebrik etti.
Peygamber Efendimizin “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir” sözünü hatırlatan Başkan Tutal, “çocuklarımızın kendini ve rabbini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetişmesinde Kur’an kurslarımızın çok önemli bir yeri vardır. Öğrencilerimiz, ilçemiz genelindeki yaz Kur’an kursları süresi boyunca doğruluk ve dürüstlüğü, şefkat ve merhameti, sevgi ve hoşgörüyü, hak ve adaleti, paylaşma ve yardımlaşmayı, kardeşlik ve muhabbeti, güzel ahlakı en iyi şekilde yüreklerine nakşettiler. Cenab-ı Allah’ın bizlere hediyesi, rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i güzel okumayı da en iyi şekilde öğrendiler. Bugün de ilçe genelimizde düzenlenen yaz Kur’an kurslarından mezun olan 1500’ü aşkın öğrencilerimiz Kuğulu Tabiat Parkı’nda mezuniyet yemeğinde bir araya gelerek anlamlı bir birliktelik gösteriyorlar. Peygamber Efendimiz, “sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir” buyurmuştur. Peygamber Efendimizin bu sözüne nail olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, öğrencilerimizin ailelerine ve hocalarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın gönüllerinin ve bahtlarının açık olmasını diliyorum” diye konuştu.
Yemeğin akabinde Başkan Tutal, çocuklarla birlikte sohbet edip oyunlar oynadı.