Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL BİLGEHANE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

BAŞKAN TUTAL BİLGEHANE’DE İNCELEMELERDE BULUNDU
Yazdır / Tarih: 2021-09-17

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Seydişehir’e kazandırılan Bilgehane’de incelemelerde bulundu.
Başkan Tutal, arsa tahsisi Seydişehir Belediyesi tarafından yapılan Bilgihane’nin tamamlandığını ve 4 Ekim tarihinde öğrencilerine kapılarını açacağını kaydetti.
Bilgehane’de kayıtların ücretsiz olduğunu ve onlinekayıt yapıldığını ifade eden Tutal; “4 Ekim tarihinde eğitime başlayacak olan Bilgihane’de 2021- 2022 eğitim ve öğretim yılı süresinde eğitimler yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde olacak. Kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlarımız atabeygenclik.konya.bel.tr internette adreslerinden başvuru yaparak kayıt olabilir, 0332 205 40 15 numaralı telefondan bilgi ve yardım alabilirler” ifadelerini kullandı.
Seydişehir’e kazandırılan Bilgehane’nin öğrencilerin milli ve manevi değerleri özümsemesi anlamında büyük katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Tutal; “Bilgehanelerde 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze ve uzaktan eğitim modeli ile milli ve manevî eğitimler, ders destek programları, atölye ve etkinlikler olmak üzere üç başlıkta eğitim verilecek.
Ayrıca lise mezunlarımız için proje kapsamında YKS ( TYT-AYT ) sınavına hazırlık eğitimi de verilecektir. Bilgehane’lerimiz sorgulayan, bilgi, irade, duygu ve eylem bütünlüğü içerisinde hareket eden, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan eğitim merkezli, anlayış, saygı ve sevgi çerçevesinde, geçmiş ve gelecek arasında köprü kurabilen nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır. 6 derslik, 2 atölye, 1 toplantı salonu, 1 adet kodlama sınıfı ve spor salonundan oluşan merkezimizde kayıtlar 31 Eylül tarihine kadar uzatılmıştır” dedi.