Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

KÜÇÜK YAZAR EDA BEYAZ BAŞKAN TUTAL’A KİTABINI HEDİYE ETTİ

KÜÇÜK YAZAR EDA BEYAZ BAŞKAN TUTAL’A KİTABINI HEDİYE ETTİ
Yazdır / Tarih: 2021-09-24

Seydişehirli küçük yazar Eda Beyaz "Küçük Yazarlar Büyük Hikayeler" kitabını Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a hediye etti.
Farklı illerde yaşayan 18 küçük yazar, 23 Nisanda başladıkları hikaye yazma projesi kapsamında hikayelerini 4 ay gibi kısa sürede tamamlayarak 18 hikayeden oluşan “Küçük Yazarlar Büyük Hikayeler” isimli kitaplarını yayımladı.
Seydişehir Merkez İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Eda Beyaz’ın hikayesinin ve arkadaşlarının da hikayelerinin yer aldığı "Küçük Yazarlar Büyük Hikayeler" adlı kitabını imzalayarak Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’a takdim etti.
Hikayesinde canlılara merhamet ve onlara duyulan sevgiyi konu edindiğini söyleyen küçük Yazar Beyaz, “dünyadaki tüm canlılarla aynı doğayı paylaşıyoruz. Dolayısıyla dünya üzerindeki tüm canlılara sevgi ve merhamet göstermeliyiz. Küçük Yazarlar Büyük Hikayeler adlı kitabımızda da bu konu üzerinde hikayemi oluşturdum ve 17 arkadaşımla birlikte kitabımızı yayımladık” dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Tutal, çocukların eğitimine yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu kaydederek küçük yazarın hikayesinin yayımlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
Küçük yaşta öğrencilerin yapmış olduğu böylesi bir çalışmanın çok önemli olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “kızımızın yapmış olduğu çalışma takdire şayan bir çalışmadır. Bir eğitimci olarak kızımızla gurur duyuyor, her zaman destekçisi olmak için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek istiyorum. Küçük Yazarımız Eda Beyaz’ın hikayesinde işlediği konu da toplum olarak hassas olduğumuz, önem verdiğimiz bir konudur. Kendisini ayrıca tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, insanları sevmenin, onlarla gönül bağı kurabilmenin yolu, doğa ve hayvan sevgisinden geçmektedir. Doğayı ve üzerindeki canlıları sevmeyen, insanları da sevemez, gönül bağı kuramaz. Bu vesileyle öğrencilerimizin içindeki yeteneği güzel bir etkinlikle ortaya çıkaran, böylesi bir anlamlı eserin yayımlamasında emeği geçen ailelerini ve öğretmenlerini de tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
Başkan Tutal, küçük yazara göstermiş olduğu başarıdan dolayı tekrardan kutlayarak birçok kitap hediye etti.