Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR, KONYA GASTROFEST’TE TEMSİL EDİLİYOR

SEYDİŞEHİR, KONYA GASTROFEST’TE TEMSİL EDİLİYOR
Yazdır / Tarih: 2021-10-02

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Konya GastroFest Festivalinde Konya ilçeleri de stantlarını açarak yemek kültürlerini gün yüzüne çıkarıyor.
Festivale mutfak alanında hizmet veren 150 katılımcı, ayrıca 300’e yakın Türkiye’den ve dünyadan önemli şefler katıldı.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1-3 Ekim tarihleri arasında Kalehan Ecdat Bahçesi’nde gerçekleştirilen Konya GastroFest festivalinde Seydişehir Belediyesi de yerini alarak yöreye özgü yemekleri ve yöresel ürünlerini tanıtıyor.
Ecdat parkında gerçekleştirilen festival büyük bir beğeni ve ilgi toplayarak, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor. Seydişehir Belediyesi de GastroFest’te yer alarak yöreye özgü “Balık Çokratma, Arabaşı, Holuska, Buğday Çorbası, Yufka Sıkması, Akıtma, Pekmez Helvası, Seydişehir Leblebisi, Seydişehir Leblebi Kurabiyesi” ürünlerini tanıtıyor, standı ziyaret eden misafirlere ikram ediyor.
Seydişehir’in diğer il ve ilçelere göre kendine özgü yemek kültürünün olduğunu söyleyen Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Seydişehir’in yemek kültürünün dünyaya tanıtılması amacıyla bu yıl ilk defa Konya’da düzenlenen GastroFest’te Seydişehir’i en iyi şekilde temsil ettiklerini belirtti.
Seydişehir’in ilk defa Gastronomi alanında düzenlenen festivalde yer aldığını da sözlerine ekleyen Başkan Tutal, “Seydişehir’imizin kendine özgü yemek kültürünü ve yöresel ürünlerini hikayeleriyle birlikte dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda Konya’mızda bu yıl Büyükşehir Belediyemiz tarafından ilk kez organize edilen GastroFest’te Seydişehir olarak yerimizi aldık. Seydişehir’i en iyi şekilde temsil etmek ve Seydişehir’imizi her anlamıyla dünyaya tanıtmak için yer aldığımız tüm festivallerde vatandaşlarımız standımıza oldukça yoğun ilgi gösteriyor. Bu vesileyle 1-3 Ekim tarihleri arasında festivalde yer alan standımıza tüm hemşehrilerimizi davet ediyor, festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.