Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

MİLLET BAHÇESİNDE SONA GELİNDİ

MİLLET BAHÇESİNDE SONA GELİNDİ
Yazdır / Tarih: 2021-11-30

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Seydişehir’e kazandırılan, 126 Bin metrekarelik alan üzerinde inşa çalışmaları devam eden Millet Bahçesinde artık sona gelindi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Nevzat Bey tepesinde inşa edilen projede, kafeterya, kütüphane, sosyal donatı alanları, çok maçlı konferans salonu, tenis kortu, voleybol, basketbol ve futbol sahaları, millet kıraathanesi, yürüyüş parkuru, dinlenme ve piknik alanları, oyun grupları ve botanik bahçesi yer alıyor.
Seydişehir’e prestij katacak Seydişehir Millet Bahçesi çalışmalarını İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin ile birlikte yerinde inceleyen Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.
Çalışmaların yakın zamanda tamamlanarak millet bahçesinin hizmete gireceğini belirten Başkan Tutal, projenin şimdiden Seydişehir’e hayırlı olmasını diledi.
Başkan Tutal, 126 Bin m² alana inşa edilen projede, çok amaçlı sosyal tesis, millet kıraathanesi, çocuk oyun grupları, çim amfi, meyve bahçeleri, seyir terasları, piknik alanları, bisiklet yolları, yürüyüş alanları, spor kortları, kütüphane, kafeterya, botanik sera kafe, açık spor alanları ve ihtiyacı karşılayacak kapasitede otopark alanlarının yer aldığını kaydetti.
Konya’nın en büyük millet bahçesi olma özelliğini taşıyan, Konya’da çalışmalarına ilk başlanılan Millet Bahçesinin Seydişehir’in önemli ihtiyaçlarını karşılayacağını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Nevzat Bey tepesine yapılan aynı zamanda ilçeler bazında Türkiye’deki en büyük ve kapsamlı Millet Bahçesi olma özelliğini taşıyan projemiz Seydişehir’e büyük değer katacak, önemli ihtiyaçlarımızı karşılayacak. Projemiz içerisinde yer alan donatı alanları, Seydişehir’imiz tarihinde tek seferde yapılan en kapsamlı çevre düzenleme çalışması olmasıyla öne çıkıyor. Projemizin içerisinde bin kişilik çok amaçlı sosyal tesis, spor tesisleri, kıraathane, botanik sera kafe, 2 adet tenis kortu, 1 adet basketbol ve 1 adet futbol sahası yer alıyor. Bu projemiz tamamlandığında ayrıca ilçemizin modern ve kullanışlı bir düğün salonu ihtiyacı da karşılanmış olacak.
Projemiz içerisine inşa edilen bin kişilik çok amaçlı salonumuzla birlikte Seydişehir’imizin bir ihtiyacı daha çözüme kavuşmuş olacak. Seydişehir’imizin ve bölgemizin nefes alacağı bu projemizin hayata geçirilmesinde emeği geçen, bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum olmak üzere, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a, daire başkanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kaymakam Deniz Pişkin ise; “Seydişehir Millet Bahçesi il merkezi dahil Konya’nın en büyük millet bahçesi olma özelliğini taşıyan bir tesis aynı zamanda ilçeler bazında Türkiye’deki en kapsamlı ve büyük Millet Bahçesi olma özelliğini taşıyor. 2022 bahar aylarında tamamlanması planlanan Millet Bahçemizin şimdiden ilçemize hayırlı olmasını diliyor, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve İlçe Belediyemize bu güzel eseri kazandırdıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.