Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

GAZETECİLİK, FEDAKARLIK VE SORUMLULUK İSTEYEN MESLEKTİR

GAZETECİLİK, FEDAKARLIK  VE SORUMLULUK İSTEYEN MESLEKTİR
Yazdır / Tarih: 2022-01-09

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı
Başkan Tutal, “Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir” dedi.
Vatandaşların doğru ve tarafsız haber almasını sağlamak adına zaman, mekan gözetmeksizin çalışan, tüm basın emekçilerinin günü kutlayan Başkan Tutal, "Toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve hürriyetlerini temel alan, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren basın çalışanları, kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme yönleriyle ülkemiz demokrasisinin vazgeçilmez unsurlarından biridir.
Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya ve internet medyası aracılığıyla insanlar bilgiye daha kolay erişebilmektedir. Yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşları, ilkeli bir habercilik anlayışıyla toplumun gerçekleri öğrenme algısını yöneten ülkemizdeki her alanda görülen büyüme ve gelişme hamlelerinin kamuoyuna etkili ve verimli bir şekilde sunulmasının yanında, halkın gözü ve kulağı olan, zor şartlar altında bu görevi yürüten, güçlükle gazete çıkararak yayıncılık yapan arkadaşlarımızın çabalarını takdire şayandır.
Yaşadığı bölgenin sorunlarını kamuoyuna aktaran, etkin çözüm önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan gazetecilerimizin yorum ve görüşleri ülkemizin gelişmesi açısından son derece önemlidir. Dünyanın farklı coğrafyalarında ve ülkemizin dört bir yanında zorlu şartlara rağmen, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerinden ödün vermeden, mesleki hayatlarını sürdüren basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü canı gönülden kutluyor, aileleriyle birlikte sağlık ve esenlik dolu günler diliyorum” ifadelerini kullandı.