Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

PELİN ÇİFT VE TUFAN GÜNDÜZ SEYDİŞEHİRLİLERLE BULUŞTU

PELİN ÇİFT VE TUFAN GÜNDÜZ SEYDİŞEHİRLİLERLE BULUŞTU
Yazdır / Tarih: 2022-05-07

Seydişehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Kitap Günleri kapsamında Pelin Çift ve Tufan Gündüz, Seydişehir’de sevenleriyle buluştu.

Şaban Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe protokolü, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

“Aşkı En İyi Tarih Anlatır” konulu konferansıyla sevenleriyle buluşan Yazar Pelin Çift ve Yazar Tufan Gündüz, Osmanlı dönemini sosyal hayatı ile Osmanlı Hanedanlığının aile hayatı konusunda söyleşide bulundu. Osmanlı hanedanlığının şairliğin önemli bir yer edindiğini belirten Yazarlar, Osmanlı döneminde yazılan şiirlerden örnekler vererek şiirleri de derinlemesine incelediler.

Seydişehir’e ilk defa geldiklerini ve Seydişehirlilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Yazarlar Çift ve Gündüz, öğrenci ve vatandaşlarla söyleşi gerçekleştirdi, kitaplarını imzaladı.

Seydişehir’in çok güzel bir yer olduğunu, önemli ölçüde okur yazar kitlesine sahip olduğunu da belirten yazarlar, Seydişehir’e sık sık gelmek istediklerini de belirtti.

Seydişehir Belediyesi 3. Kitap Günleri kapsamında Yazar Pelin Çift ve Yazar Tufan Gündüz’ü Seydişehir’e ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, konferansa katılan tüm vatandaşlara ve gençlere teşekkür etti.

Program sonunda Kaymakam Pişkin ve Başkan Tutal, Yazar Çift ve Gündüz’e “Vefatının 700. Yılında Seyyid Harun Veli ve Makalat-ı Seyyid Harun Veli” kitabı ile Seydişehir’in tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı hediye takdim etti.