Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

TARIK TUFAN OKURLARIYLA BULUŞTU

TARIK TUFAN OKURLARIYLA BULUŞTU
Yazdır / Tarih: 2022-05-09

Seydişehir Belediyesi tarafından her yaştan insana kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap dostlarını yazarlarla buluşturmak amacıyla düzenlediğimiz  ‘Kitap Günleri’ yazarları ağırlamaya devam ediyor.

 Bu yıl 3.cüsü düzenlenen kitap günlerinde Şaban Cengiz Kültür Merkezinde Tarık Tufan okuyucuları ile buluştu.

 Kendi hayatından kesitlerle dinleyenlerine artık okuma alışkanlığının giderek azaldığını kaydeden Tufan, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla iyilik kavramının değiştiğine, çoğu insanın artık iyi olmaya değil de sosyal medyada iyi görünmeye önem verdiğini söyledi.

İnsanın öncelikle kendi kusurları fark etmesinin gerektiğini kaydeden Tufan,”Önemli olanın gerçekten iyi olmak. İnsanın bunu başarabilmesi için önce kendini tanıması, kusurlarını fark etmesi ve bu kusurlarını düzeltmek için çaba göstermesi gerek. Ben hayatımda hiçbir zaman canlı, cansız diye ayırt etmedim. Sosyal medya bizi sürekli birilerine benzetmeye çalışıyor. Bu nedenle biz biz olalım. Hayatımızda ki yer alan her şeyi ve hayallerimizin önemi o zaman insancıl olur. “dedi.

Kendisini dinlemeye gelen Tufan daha sonra  okurlarına kitapları imzalayarak, günün anısına fotoğraf  çekildi.