Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

YAZARLAR PROF.DR.YASİN AKTAY VE AHMET BULUT SEYDİŞEHİRLİLERLE BULUŞTU

YAZARLAR PROF.DR.YASİN AKTAY VE AHMET BULUT SEYDİŞEHİRLİLERLE BULUŞTU
Yazdır / Tarih: 2022-05-10

 

Seydişehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 10 gün boyunca devam edecek olan Kitap günlerinde Yazar Prof. Dr. Yasin Aktay ve İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut Seydişehirlilerle buluştu.

 Şaban Cengiz Kültür Merkezinde okuyucuları ile bir araya gelen yazarlar Aktay ve Bulut okuyucularına günlük hayatlarından örnekler verdi.Programa Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve davetliler katıldı.

 Aktay, insanın hayatında çeşitli sorun ve dertlerinin olduğunu kaydederek, kendi sorununun dışında başka birinin sorununun olmadığını, en büyük sorunun kendi sorunu olduğunu düşündüğünü kaydetti.

 Hayatın her alanında sorunlar olduğunu ve çözümler üretildiğini kaydeden Aktay, “kişilerin sorunlarının çözüldüğü zaman çok büyük boşluğa düşüyor. Sorunları çözüldüğü zaman ise hala aynı konuda ısrarla o konuyu devam ettirip ısrarcı oluyor. Bizi birbirimizden ayıran biri birbirimize düşüren ve kalbimizi kıran olayların tümü veya bizi her şeyden vazgeçiren olaylar gereksizdir. 20 yıl da geçse insan hayatında söylenen bir sözü unutmaz. İnsanların arasında böyle bir sorun var. Bazı insanlar böyle yaşamaya alışıklar. Bu nedenle insanlar birbirine benzer yani insan insanın benzeridir” ifadelerini kullandı.

 Namaz ibadetinin İslam dinindeki yeri ve önemini anlatarak konuşmasına başlayan Ahmet Bulut, konuyla ilgili ayet ve hadislerden örnekler de verdi.

Yapmış olduğu çalışmalar neticesinde namaz kılınmamasının altında yatan 3 neden tespit ettiğini ifade eden Bulut, “Bugün ne oldu bize ki Türkiye’deki Müslümanların yüzde 70’i namaz kılmıyor. Yaptığımız çalışmaların sonucunda gördüm ki namaz kılmamanın temelinde 3 sebep yatıyor. Bunların en önemli sebebi, imanımızda problem olmasıdır. Elbisemizin eskidiği gibi imanımız da zaafa uğramış. Daha da temele inersek iman ettiğimiz Rabbimizi tanımadığımız ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Çocuklara namaz alışkanlığının kazandırılmasının önemine işaret eden Bulut, Çocuklarımıza iyi birer anne-baba olalım. Çocuklar, sevdiklerini örnek alırlar. Bu nedenle sözlerinizden çok yaptıklarınıza dikkat ederler” açıklamasında bulundu.Günümüz gençliğinin inancını yaşayan rol modellere ihtiyacı olduğunun altını çizen Bulut, namaz alışkanlığını tüm topluma yaymalıyız. Allah, nesillerimizi seccadelerimizin varisi eylesin” ifadelerini kullandı.  

Yazar Prof.Dr. Yasin Aktay ve Bulut konferanslarının ardından okurlarına kitaplarını imzaladı ve dinleyenleriyle birlikte fotoğraf çekildiler. Akabinde Başkan Tutal, Yazarlara Seydişehir’in tarihi ve doğal güzelliklerinin yansıtıldığı hediye takdim etti.