Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR’İN TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

SEYDİŞEHİR’İN TARIM VE HAYVANCILIK SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
Yazdır / Tarih: 2022-05-24

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eski Bakan Yardımcısı, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez öncülüğünde Seydişehir’in tarım ve hayvancılık alanlarındaki sorunları masaya yatırıldı.

Belediye Düğün salonunda mahalle muhtarları ve Ak Parti Mahalle Temsilcilerinin katılımıyla yapılan istişare toplantısına Ak Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Kazım Küçükçöğen, Ak Parti Konya Seydişehir İlçe Koordinatörü Mustafa Hançerli, Ak Parti Seydişehir İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, DSİ Konya Bölge Müdürü Mehmet Ekinci, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, TMO Konya Başmüdürü Mustafa Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mustafa Yazlık, Orman Bölge Müdürü Cafer Bal, Milli Emlak Dairesi Başkan Vekili Aydın Menek, TKDK Konya İl Koordinatörü Yavuz Uysal ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Gültekin Aksu katıldı.

Muhtarlar ve mahalle temsilcilerinin tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla sorunlarını dinleyen Milletvekili Etyemez ve beraberindeki heyet, sorunların çözümü noktasında yapılacak olan çalışmaları istişare etti, mahallelerde devam eden çalışmaları değerlendirdi.

Seydişehir’in tarım ve hayvancılık alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyelin geliştirilmesi ve ülke ekonomisine olan katma değerini daha da arttırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Milletvekili Etyemez, “Seydişehir’imiz Konya’mızın en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden birisidir. Seydişehir’mizin sahip olduğu bu potansiyeli daha da arttırmak için mahalle muhtarlarımız ve mahalle temsilcilerimizin sorunlarını dinleyip istişarelerde bulunuyoruz. Bugünkü yaptığımız toplantımızda tarım ve hayvancılık sektörünü ilgilendiren tüm kurumlarımızın müdürleriyle, muhtarlarımızı ve mahalle temsilcilerimizi bir araya getirdik. İnşallah bugünkü gerçekleştirdiğimiz toplantıdan sonra Seydişehir’imiz tarımsal ve hayvansal üretimde daha iyi yerlere gelecektir” diye konuştu.

İstişare toplantısının Seydişehir için büyük bir kazanç olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Seydişehir’imizin tarımsal ve hayvansal üretimi her geçen gün artarak devam ediyor. Üretim yapılırken mahallelerimizde yaşanılan birtakım sorunlarla da karşılaşılabiliyor. Bu sorunların çözümü noktasında tarım ve hayvancılık sektörüyle doğrudan ilgili olan tüm kurumlarımızın müdürleriyle bir araya gelip istişare toplantısı düzenlenmesi bu anlamda büyük önem taşıyor. Toplantının düzenlenmesinde emeği geçen, bizlerden desteğini esirgemeyen Milletvekilimiz Halil Etyemez’e, il ve ilçe teşkilatımıza, kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.