Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

SEYDİŞEHİR OSB DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

SEYDİŞEHİR OSB DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Yazdır / Tarih: 2022-07-20

Seydişehir Belediyesi ve Selçuk Gaz işbirliğiyle Seydişehir OSB’sinin doğalgaza kavuşturularak üretimin ve istihdamın arttırılması amacıyla hayata geçirilen doğalgaz çalışmalarının temelleri, düzenlenen törenle atıldı.

 

Temel atma töreninin açılış konuşmasının gerçekleştiren Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “uzun süredir üzerinde çalıştığımız, bugün birlik ve beraberlik içeresinde temellerini atacağımız Seydişehir OSB doğalgaz çalışmaları, ilçemizin ve bölgemizin daha da kalkınması ve istihdam sağlaması hususunda büyük önem taşıyordu. Seydişehir’imizin ve bölgemizin önemli ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Seydişehir OSB’sinin doğalgaza kavuşturulmasıyla birlikte Seydişehir’imizin ve bölgemizin sanayi üretimi artacak, istihdama katkı sağlayacak, bölgesel kalkınmanın lokomotifi olacak. 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı hedeflediğimiz 19 milyonluk doğalgaz çalışmalarının şimdiden sanayicilerimize, ilçemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle bizlerden desteğini esirgemeyen Cengiz ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, “üretimin ve istihdamın arttırılmasına yönelik yapılan her yatırım çok kıymetlidir. Bu anlamda bugün hayata geçirilen çalışmalar tamamlandığında Seydişehir OSB’si önemli bir katma değer üreteceğine ve istihdam sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu vesileyle çalışmaların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Şehirlerin kalkınmasında üretimin çok önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşen yeni dünya piyasasında sanayi alanında yapılan her yatırım daha da kıymetli hale gelmiştir. Bu anlamda Seydişehir OSB’sinin üretimin ve istihdamın daha da artması amacıyla doğalgaza kavuşturulması da çok önemlidir. Seydişehir’imize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise yapmış olduğu konuşmasında üretimin ve istihdamın her zaman desteklendiğini belirterek “son 20 yılda ülkemiz sanayi alanında önemli atılımlar gerçekleştirdi ve ülkemizin sanayi alanındaki geliri de buna bağlı olarak her geçen gün artmaya devam ediyor. Seydişehir OSB’sinde yapılan bu yatırımın üretimi ve istihdamı arttıracağına yürekten inanıyor, hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Konya Vali Vahdettin Özkan ise Seydişehir OSB’sinin Seydişehir’in ve bölgesinin kalkınmasında önemli bir lokomotif  rolü üstlendiğini belirterek çalışmaların Seydişehir’e, bölgesine ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

 

Konuşmaların akabinde dualarla birlikte Seydişehir OSB’sinde doğalgaz borusunun ilk kaynağı gerçekleştirildi.

 

Temel atma törenine, Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Hacı Ahmet Özdemir, Gülay Samancı, bölge belediye başkanları, bölge kaymakamları, Selçuk Gaz yetkilileri,  Seydişehir STK Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.