Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL: "PANİK YOK TEDBİR VAR "

BAŞKAN TUTAL:
Yazdır / Tarih: 2020-05-28

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Değirmenci Mahallesinde aynı aileden 3 kişide görülen Koronavirüs nedeniyle açıklama yaptı, vatandaşlardan paniğe kapılmamalarını istedi.
Mahallede ikamet eden bir kişinin Kovid 19 testinin pozitif çıkması sonucu gündüz saatlerinde aile fertlerinden 11 kişiye daha test yapıldı. Yapılan test sonucunda aileden 2 kişinin test sonuçlarının da pozitif çıktığı bildirildi. Test sonuçları pozitif çıkan 2 kişi evlerinde karantinaya alındı.
Başkan Tutal, virüsün ilçede yayılmasına engel olmak, salgından korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla gerekli çalışmaların başlatıldığını kaydetti.
Değirmenci Mahallesinde ekiplerin çalışmalara başladığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; mahallenin giriş ve çıkış noktalarına el dezenfektanları yerleştirildiğini söyledi.
Mahalle ile yoğun olarak kullanılan alanların ekipler tarafından düzenli olarak dezenfekte edilip yıkanılacağını kaydeden Başkan Tutal;" mahallede ikamet eden ve temas şüphelisi olan 22 kişi izole edildi. Vakanın görüldüğü ailemizin evi ilaçlanarak steril hale getirildi. Mahallemiz, ekiplerimiz tarafından yıkandı ve yıkanmaya devam edecek. Mahallemizde kullanılan maske ve eldivenlerin atılması için atık kutuları bıraktık. Gerekli önlemleri aldık. Mahallede ikamet eden vatandaşlarımızı uyardık . Belediyemiz bünyesinde çalışan 15 personelimiz evlerinde izole halindedir. Vaka sayısında artış görülecek olursa mahallemizin karantinaya alınmasıda seçenekler arasında olabilir. Mahallemizdeki dede ve muhtarımızla görüştük. Pazara gelmeden ihtiyaçları mahallede karşılanacaktır. Emniyet Güçlerimiz ve Zabıtamız mahalle dışına çıkılmaması ve sosyal mesafe kuralına uymaları noktasında çalışmalarına devam ediyor " dedi.
Belediye olarak vakanın görüldüğü ilk günden itibaren Seydişehir'de gerekli önlemlerin alındığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Bu güne kadar ilçemizde Covit-19'la mücadele kapsamında çok hassas çalışmalar yürütülmüş, ama buna rağmen ne yazık ki Değirmenci Mahallemizde pozitif bir vaka görülmüştür. Bizler her koşulda vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Önlemlerimizi almaya devam edeceğiz. Benim hemşehrilerimden isteğim her koşulda sosyal mesafelerini korumaları. Kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri. Her defasında ellerini en az 20 saniye sabunla dezenfekte etmeleri. Sosyal izolasyona özen göstermeye devam etmeleridir " dedi.
Koronavirüsün artık dünyanın bir gerçeği olduğunu ifade eden Başkan Tutal; “Şükürler olsun ki şu ana kadar siz hemşehrilerimizin özeni ve kurallara uyması ile salgından en az şekilde etkilendik. Pozitif bir vaka görüldü diye vatandaşlarımızın çok fazla telaş yapmasına gerek yok. Tedbirlerimizi aldık. Bahar ayların gelmesi ile birlikte rehavete kapılmadan kontrollü bir şekilde kurallara uyarak sosyal mesafemizi koruyalım. Gerekli olmadıkça sokağa çıkmayalım. Sokağa çıkmak gerektiği zamanlarda ise maskemizi takmaya özen göstererek kendi sağlımızı ve çevremizdekilerin sağlığını riske atmayalım. Paniğe gerek yok. Kurallara uymamız bizi salgından korur ” şeklinde konuştu.
İçinde bulunduğumuz hassas dönemde bazı sosyal medya ve basın organlarında, yeni koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında kamuoyunu yanıltıcı ve asılsız bilgiler yayınlanmaktadır diyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal; Virüsün bulaşmaması ve ilçemizde salgın haline gelmemesi için tüm tedbirler titizlikle alınmakta, çalışmalar en yoğun şekilde yürütülmektedir. Hemşehrilerimden ricam bu konuda yapılan asılsız haberler ve kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeleri. Resmi makamların yapmış olduğu açıklamaları dikkate almaları gerekmektedir " dedi.