Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

GEZİCİ SAĞLIK TARAMA ARACI İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN

GEZİCİ SAĞLIK TARAMA ARACI İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN
Yazdır / Tarih: 2020-06-23

Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçeye kazandırılan ve kırsal mahallelerde hastaneye ulaşımda zorluk çeken vatandaşlar ile mevsimlik tarım işçilerine hizmet verecek olan Gezici Sağlık Tarama Aracı ilçe protokol üyelerine tanıtıldı.
Belediyecilik alanında birçok çalışmayı hayata geçiren Seydişehir Belediyesi, sosyal yönlü projeleri ve insan odaklı çalışmaları ile hemşehrilerine yakışan hizmetleri bir bir uygulamaya geçiriyor.
Japonya Büyükelçiliği ile yapılan protokolle Seydişehir olarak ciddi bir çalışmaya imza atıldığını kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, küçük bir araçta mini bir hastanenin ilçeye kazandırıldığı kaydetti.
Seydişehir Belediyesi ve Japonya Büyükelçiliği tarafından imzalan protokolle Seydişehirlilerin hizmetine sunulacak olan mobil sağlık tarama aracı Seydişehir Belediyene teslim edildi.
Milli İrade Meydanında düzenlenen teslim törenine Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Yahya İsa Koca, Emniyet Müdürü Kasım Özdemir, Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Başkanları , Kamu Kurum ve kuruluşlarının Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve Basın mensupları katıldı.
Gezici Sağlık Tarama aracının ilçeye hayırlı uğurlu olmasını dileyen Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “ insanlığın yaratılışından bu yana biliyoruz ki, insan sağlığı her şeyden önemli. Bunun içinde bu güne kadar gerek devletimiz, gerek hükümetimiz Türkiye de sağlık alanında tarihi bir dönüm noktasını bizlere yaşattılar. Bu çalışmayı biraz daha kırsaldaki kardeşlerimizin işlerinin kolaylaşması ve şehir merkezine kadar gelmeden sağlık problemlerinin çözülmesi için böyle bir proje çalışması yaptık. Japonya Büyükelçiliğine sunduğumuz proje kabul gördü. İlçemizde Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Sağlık Müdürlüğü yani devlet kurumlarının bir araya gelmesi ile güzel bir proje ortaya çıktı. Projenin bugün itibari ile sonuçlarını aldık. İlçemize kazandırdık. Bu hizmetin sağlık getirmesini temenni ediyorum. Bizlere bu imkanı sunan Japonya Büyükelçiliğimize de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun “şeklinde konuştu.
Yakın zamanda görülen Korona virüsü sadece Çin Halkının sorunu değil tüm dünyanın sorunu haline gelmiştir. Bu nedenle insan sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı önlem alınması gerekmektedir. Tüm Dünyayı etkisi altına alan Avrupa’da hızla yayıldıktan sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak tanımlanan koronavirüs (Covid-19) salgını, uluslararası kuruluşların küresel kriz koşullarındaki önemini açık şekilde ortaya çıkardı. Gezici Sağlık Tarama aracımızda bu konuda uluslararası işbirliğimize en güzel örnektir.
Gezici Sağlık Taraması Aracı ile kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ayağına sağlık hizmetini götürmüş olacağız. Kırsalda yaşayan kadın, çocuk ve yaşlılarımızın ilk tedavisi ile ilgili önemli bir hizmet. Bu hizmetin içinde hastaneye gelmeden yapılabilecek tetkik ve tedavilerle ilgili taramalar var. Özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ayağına bu hizmeti götürmemiz oldukça önemli” dedi.
Kaymakam Aydın Erdoğan;” Sağlığa yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde çok iyi idrak ettik. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Devletimiz bu anlamda hem tesis noktasında, hem de sağlık personeli noktasında çok ciddi yatırımlar yapıyor. Bu bağlamda ilçemizde sağlık anlamında özellikle kırsal kesimde sağlık noktasında hizmetini daha seri alabilmesi için böyle bir projeyi Belediyemizle gerçekleştirdik. Başarılı oldu Japonya Büyükelçiliği ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde ilçemizle bu aracı kazandırdık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Proje Koordinatörlüğü Serap Caymaz tarafından yürütülen proje Japonya Büyükelçiliğinin ön değerlendirmesi sonucu 1. oldu ve ilçemize bu araç kazandırıldı.
Başkan Tutal, Gezici Tarama Aracının kazandırılmasında özverili gayreti ve emeği geçen Kaymakam Aydın Erdoğan ve Proje Koordinatörü Serap Caymaz'a ne kadar teşekkür etsek azdır diyerek, kendilerine bu günün anısına plaket verdi.
500.000₺ Değerinde olan araç davetlilere tanıtılarak içerisinde yapılacak olan " Akciğer Grafisi, Röntgen , Ultrasonografi , EKG , Solunum testi , Kan alma , Muayene v.b konularda bilgi verildi.