Mehmet TUTAL

Seydişehir Belediye BAŞKANI

  1965 yılında Konya´nın Şeydişehir ilçesinin Bostandere Kasabasında çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi sebebiyle zor şartlarda İlk ve orta öğrenimini kasabada tamamladı.1982 yılında Seydişehir Ticaret Lisesi’ni bitiren Mehmet TUTAL  Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra, 1995 yılına kadar Ankara Çankaya’da öğretmenlik yaptı. 1995-1996 eğitim öğretim yılında memleketi Seydişehir’e döndü. Seydişehir Mahmut Esat Ortaokulunda 2 yıl öğretmen, Seydişehir Lisesi’nde öğretmen, müdür yardımcısı ve okul müdürü olarak görev yaptıktan sonra, 2007 yılında Seydişehir Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kurdu.

    Memuriyetinin yanında, Ankara’da Milli Gençlik Vakfı Genel Merkezi’nde, Öğretmenler Vakfı’nda ve Eğitim-Bir Sendikası’nda sosyal faaliyetlerde bulunan TUTAL, ilçemize döndükten sonra, uzun yıllar Seydişehir Milli Gençlik Vakfı başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı görevlerini yürüttü. Tutal, 2014-2019 tarihleri arasında Seydişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tutal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 2. kez Seydişehir Belediye Başkanlığı görevine seçilmiştir. Mehmet TUTAL, evli ve dört çocuk babasıdır.

BAŞKAN TUTAL; DÖRT YIL ÖNCE YAŞADIĞIMIZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

BAŞKAN TUTAL; DÖRT YIL ÖNCE YAŞADIĞIMIZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
Yazdır / Tarih: 2020-07-16

Belediye Başkanı Mehmet Tutal , 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Mehmet Tutal,yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; ” 15 Temmuz Destanı’nın dördüncü yıl dönümde birlik ve beraberlik içerisinde yine meydandayız. Dört yıl önce yaşadığımız hain darbe girişimini, unutmayacağız, unutturmayacağız demiştik. Hala da diyoruz. Unutmadık. Unutturmayacağız.
Hain darbe girişimi, ülkesine, devletine, demokrasisine, anayasal düzene ve özgürlüğüne bağlılığını, aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykıran asil milletimizin yazdığı, kahramanlık destanı ile hüsrana uğramıştır.
15 Temmuz Türkiye'nin üzerinde oynanan kirli oyunların ve ihanetin gözler önüne serildiği karanlık bir gecedir. 15 Temmuz darbe girişiminde eğer o gece başarılı olsalardı, kurdukları oyun başlarına geçmeseydi, milletin iradesi Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde o milli şahlanış gerçekleşmeseydi, Türkiye; bağımsızlığını bölgesel ve küresel güç olma özelliğini kaybedecekti.
Hainler, Türkiye asla büyümesin, kendi kararlarını vermesin, Türkiye batının emrinde bir ülke olarak kalsın istiyorlardı. Emperyalist işgalciler Türkiye'ye savaş açıp, bu milletin elinden 15 Temmuz'da milli bağımsızlığımızı almak istediler.
Milletimizin azim ve kararlığı sayesinde Reisimizin sokağa çıkıyoruz çağrısı ile sizler bugün olduğu gibi o gecede meydanlara inerek yüksek sesle iradenizi ortaya koydunuz. Yurdumuzun dört bir köşesinde insanlar canlarını hiçe sayarak, Ankara ve İstanbul'da kardeşlerimiz canlarını vererek hainlere göz açtırmadılar elhamdülillah.
Ama bütün dünya, bir milletin vatanına nasıl sahip çıktığına o gece bir kez daha şahit oldu. İnanan, savunan bir halkın önünde hangi güç durabilirdi ki. Kadın, erkek, genç, yaşlı, çoluk, çocuk herkes sokaklarda, meydanlarda gücü zulme dönüştürenlerin karşısına dikildi.
O gecede sokaklara inen herkes kendilerine uzatılan namlulara, imanıyla karşı çıktı. Kimisi evinde kundakta bekleyen bebeğini, kimisi arkasında gözü yaşlı annesini, kimi elinde kınası ile bekleyen eşini, vatanı için kurban vererek şahadet şerbetini içti.
Türkiye'nin dört bir yanında bugün yine meydanlardayız. Sesimiz, rengimiz, inancımız, umutlarımız bir. İçinde bulunduğumuz durum, konum ne olursa olsun arkamıza dönüp bakmayacağımız anlar vardır, bununda bir anlamı, bir nedeni vardır. İşte bu anlam, bu neden vatandır, bayraktır, millettir.
15 Temmuz anma programı etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz gecesi yaşananların kayda alındığı dergimizi Konya’da ilk biz yayınladık. Yine 15 Temmuz’da Milli İrade Meydanında kurulan sahnede, Yenilmez ’in kendi yazıp oynadığı ve Türkiye’de yaşanan darbeleri anlatan “1915’ten 15 Temmuz’a” adlı tek kişilik tiyatro oyunu sahnelendi. 15 Temmuz ve Çanakkale Müze otobüsleri ise 15 Temmuz Milli İrade Meydanında vatandaşların ziyaretine açıldı. Resim ve fotoğraf sergileri ve daha birçok aktivite ile yaşanan hain girişimi Seydişehir’de unutturmamak için çalışmalarımıza devam ettik.
Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her seferinde vatanımıza sahip çıktık. 100 yıl sonra barış içinde, huzurla yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir anda FETÖ’nün hain saldırısına maruz kaldık. Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i bağrından çıkaran bu aziz vatan; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i, henüz 15’ inde olan Halil İbrahim Yıldırım’ı, Özgür Mustafa Karasakal’ı, Abdullah Tayyip Olçok’u da bağrından çıkarmıştır. Milletimiz, 15 Temmuz’da da bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da verdiği cevabın aynısıyla cevap vermiştir. Bilinmelidir ki, Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz Milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Her türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Devletimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhuyla daha da yüceltmek ve güçlendirmek temel sorumluluğumuzdur. Bunun için, sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer alanlarda bölgemizde ve dünyada gelişmiş ülkeleri aşmak için çok çalışmalıyız. Milli birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece Bu kutlu yürüyüşümüz engellenemeyecektir.
Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. O hain darbe gecesinde gövdelerini siper eden şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, bayrak nasıl dalgalandırılır, bir kere daha gösterdiler bize. Rabbim bir daha bu millete 15 Temmuzlar yaşatmasın. 15 Temmuz’da canı ve kanı pahasına bu toprakları, bayrağımızı ve mukaddesatımızı korumak için her türlü fedakarlığı göze alan şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyorum. Yine buradan sesleniyorum tarihimizdeki en büyük ihanet girişimi olan 15 Temmuz’u asla unutmayacağız ve unutturmayacağız”dedi.