BAĞRA KARPUZUNDA HASAT BAŞLADI
BAĞRA KARPUZUNDA HASAT BAŞLADI

Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Kumluca Mahallesi Suğla ovasında bağra karpuzu hasadında başlandı.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tarlada hasat yapan üreticilerle birlikte yurt içi ve dışına ihraç edilen karpuzların kamyona yüklenmesine yardım etti.

Başkan Tutal, bölgede üretilen karpuzun yaklaşık yüzde 50'sinin dış pazarda alıcı bulduğunu kaydetti.

Seydişehir’de yetiştirilen ve iç pazarda  yer alan Bağra Karpuzunun yurtiçinin yanı sıra yurt dışına Hollanda, Danimarka, Ukrayna, Bulgaristan, Almanya , Rusya , Gürcistan gibi ülkelere de ihraç edildiği belirtildi.

Suğla arazisinin Türkiye’nin en verimli arazilerinden biri olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “yüzyıllar öncesinde Seydişehir’de leblebi imalatı için suğla arazisine nohut ekilmekte idi. Son 15 yıldır bu arazilere artık farklı ürünler ekilmeye başladı. Bunların başında ise, Bağra karpuzu geliyor. Konya havalisinde Kumluca (Bağra)  karpuzu isim yaptı. 2022 yılı içerisinde 3 Bin 250 dekarlık bir alan içerisinde 16 Bin Tonun üzerinde karpuz üretimi yapıldı. Buradan Urfa, Diyarbakır ve çeşitli iller olmak üzere yaz döneminde karpuz gönderiliyor. Bağra Karpuzu kendine özgü aroması ile iç pazar ve dış pazarda oldukça yoğun talep görüyor” ifadelerini kaydetti.

Karpuz üretiminin Seydişehir’de daha da artması için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Tutal, “Seydişehir Karpuzu adı altında ilçemizde üretilen karpuzların coğrafi işaret alması için çalışmalarımızı tamamladık ve başvurumuzu yaptık. Aynı zamanda çiftçilerimizin daha fazla üretim yapabilmesi için sulama noktasında, fide desteği gibi desteklerimizi vatandaşlarımıza vermeye devam edeceğiz. Üreticilerimizin her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.

Başkan Tutal, Urfa’dan Seydişehir’e gelerek Kumluca Mahallesinden karpuz alan alıcılarla pazarlık ederek karpuz hasadına yardım etti.

DİĞER HABERLER
BAŞKAN TUTAL’DAN İTFAİYE AMİRLİĞİNE ZİYARET

BAŞKAN TUTAL’DAN İTFAİYE AMİRLİĞİNE ZİYARET

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal,  İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluş yıldönümü ve İtfaiyecilik Haftası dolayısıyla İtfaiye Amirliği’ni ziyaret ederek mesai başında olan itfaiyecilerin gününü kutla...

DEVAMINI OKU
SEYDİŞEHİR’DE TOHUM ELEME TESİSİ HİZMETE BAŞLADI

SEYDİŞEHİR’DE TOHUM ELEME TESİSİ HİZMETE BAŞLADI

Seydişehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılacak olan Soğuk Hava Deposu, Meyve-Sebze Kurutma, Tohum Eleme ve Kurutma Tesisi ile 11 adet ticari dükkan çalışmalarında yer alan tohum eleme tesisi h...

DEVAMINI OKU
BAŞKAN TUTAL’IN  MEVLİD KANDİLİ MESAJI

BAŞKAN TUTAL’IN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Mevlid Kandili” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mübarek gün ve gecelerin insan hayatında vazgeçilmez bir yeri olduğunu kaydeden Başkan Tutal, alemlere rahm...

DEVAMINI OKU