BAĞRA KARPUZUNDA HASAT BAŞLADI
BAĞRA KARPUZUNDA HASAT BAŞLADI

Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Kumluca Mahallesi Suğla ovasında bağra karpuzu hasadında başlandı.

Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tarlada hasat yapan üreticilerle birlikte yurt içi ve dışına ihraç edilen karpuzların kamyona yüklenmesine yardım etti.

Başkan Tutal, bölgede üretilen karpuzun yaklaşık yüzde 50'sinin dış pazarda alıcı bulduğunu kaydetti.

Seydişehir’de yetiştirilen ve iç pazarda  yer alan Bağra Karpuzunun yurtiçinin yanı sıra yurt dışına Hollanda, Danimarka, Ukrayna, Bulgaristan, Almanya , Rusya , Gürcistan gibi ülkelere de ihraç edildiği belirtildi.

Suğla arazisinin Türkiye’nin en verimli arazilerinden biri olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “yüzyıllar öncesinde Seydişehir’de leblebi imalatı için suğla arazisine nohut ekilmekte idi. Son 15 yıldır bu arazilere artık farklı ürünler ekilmeye başladı. Bunların başında ise, Bağra karpuzu geliyor. Konya havalisinde Kumluca (Bağra)  karpuzu isim yaptı. 2022 yılı içerisinde 3 Bin 250 dekarlık bir alan içerisinde 16 Bin Tonun üzerinde karpuz üretimi yapıldı. Buradan Urfa, Diyarbakır ve çeşitli iller olmak üzere yaz döneminde karpuz gönderiliyor. Bağra Karpuzu kendine özgü aroması ile iç pazar ve dış pazarda oldukça yoğun talep görüyor” ifadelerini kaydetti.

Karpuz üretiminin Seydişehir’de daha da artması için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Tutal, “Seydişehir Karpuzu adı altında ilçemizde üretilen karpuzların coğrafi işaret alması için çalışmalarımızı tamamladık ve başvurumuzu yaptık. Aynı zamanda çiftçilerimizin daha fazla üretim yapabilmesi için sulama noktasında, fide desteği gibi desteklerimizi vatandaşlarımıza vermeye devam edeceğiz. Üreticilerimizin her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.

Başkan Tutal, Urfa’dan Seydişehir’e gelerek Kumluca Mahallesinden karpuz alan alıcılarla pazarlık ederek karpuz hasadına yardım etti.

DİĞER HABERLER
SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ YÜZME HAVUZU AÇILDI

SEYDİŞEHİR BELEDİYESİ YÜZME HAVUZU AÇILDI

Seydişehir Belediyesine ait Alaylar 2 Mahallesi lojmanlar girişinde bulunan yüzme havuzu vatandaşların kullanımına açıldı. Haftanın her günü hizmet veren havuzda hijyen ve güvenlik konularına da büyü...

DEVAMINI OKU
BAŞKAN USTAOĞLU MUHARREM AYI İFTARINA KATILDI

BAŞKAN USTAOĞLU MUHARREM AYI İFTARINA KATILDI

Seydişehir Belediye Başkanı Hasan Ustaoğlu,  Muharrem ayı dolayısı ile Değirmenci Mahallesinde düzenlenen iftar programına katıldı. Muharrem ayının başlaması nedeni ile Seydişehir Belediyesi tarafınd...

DEVAMINI OKU
SEYDİŞEHİR’DE MUAYTHAİ MÜSABAKASI YAPILACAK

SEYDİŞEHİR’DE MUAYTHAİ MÜSABAKASI YAPILACAK

Spor Toto Muaythai Süper Ligi 1. Ayak Müsabakaları Seydişehir’de yapılacak. Türkiye Muaythai Federasyonu ve Seydişehir Belediyesi işbirliğiyle 20 Temmuz Cumartesi günü Spor Toto Muaythai Süper Ligi 1...

DEVAMINI OKU